Od lipca loty bez limitów miejsc

Samolot

Wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz poinformowała w piątek, 19 czerwca, o zniesieniu limitów dotyczących liczby pasażerów w samolotach. Od pierwszego lipca zarówno regularne, jak i czarterowe loty będą mogły odbywać się w pełnym składzie.

– Od pierwszego lipca samoloty będą mogły latać już z pełnym składem pasażerów. Otwieramy niebo i pełny skład samolotów będzie mógł się poruszać i Polacy będą mogli z niego korzystać – powiedziała Jadwiga Emilewicz na briefingu nt. turystycznego ruchu lotniczego. W spotkaniu udział wzięli także wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel oraz Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny.

W opinii minister Emilewicz informacja jest istotna zarówno dla przedsiębiorców działających w turystyce wyjazdowej, jak i przyjazdowej. Dla tych pierwszych, gdyby samoloty były wypełnione w 50 proc., wydarzenia nie byłyby opłacalne. Ponadto Polacy nie mogliby swobodnie latać do tych krajów, które się dzisiaj już otworzyły. Ale wicepremier zwróciła także uwagę, że Polska jako destynacja atrakcyjna i bezpieczna także czeka na turystów i odwiedzających. Tym bardziej, że ubiegły rok dla turystyki w Polsce – jak zaznaczyła minister – był rekordowy.

Zniesienie limitów zajętości miejsc w samolotach dotyczy wszelkich lotów, zarówno czarterów, jak i regularnych połączeń. Na podpis premiera czeka rozporządzenie, które decyzją rządu ma znieść limit miejsc w samolocie. Po podpisaniu rozporządzenia zostaną przygotowane wytyczne we współpracy z GIS.

Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas zaznaczył, że decyzje dotyczące lotów są podejmowane w oparciu o posiadane dane epidemiologiczne. Z tego powodu loty będę realizowane do tych krajów, w których „sytuacja zdrowotna jest pod pełną kontrolą” (dotyczy to połączeń regularnych i czarterowych).

Likwidacja limitów dotyczących liczby miejsc w samolotach było jednym z postulatów kierowanych do minister Emilewicz przez branżę.

Do pierwszego lipca obowiązuje rozporządzeniem Rady Ministrów z 29 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Zgodnie z nim w samolotach pasażerowie mogą zająć 50 proc. dostępnych na pokładzie miejsc.

źródło: Meeting Planner
foto: Pexels


Zima w Dolinie Słońca!