Odkrywanie tajemnic Dolnego Śląska

VI Dolnośląski Festiwal Tajemnic

W Zamku Książ 11 sierpnia rozpocznie się VI Dolnośląski Festiwal Tajemnic. Wydarzenie potrwa dwa dni. Tegorocznym motywem przewodnim będzie setna rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Festiwal potrwa dwa dni. Szczególnie mile widziani są poszukiwacze skarbów, miłośnicy historii i badacze jej tajemnic. Jak zapewniają organizatorzy, każdy znajdzie coś dla siebie. Najważniejsze będą merytoryczne dyskusje dotyczące historii Dolnego Śląska. Zapewnią ją naukowcy i badacze historii. Prof. dr hab. Grzegorz Nowik, historyk dziejów najnowszych, pracownik naukowy Instytutu Studiów Politycznych PAN przedstawi historię polskiej kryptologii. Oprócz tego uczestnicy będą mogli poznać największą tajemnicę Enigmy.

Wydarzeniu będą towarzyszyć m.in. pokazy mody historycznej z różnych epok, od średniowiecza do czasów drugiej wojny światowej. Będzie można się dowiedzieć m.in. od czego zależała długość sukien i ile ważyły stroje. Tegorocznym uzupełnieniem będzie prezentacja mundurów polskich żołnierzy z różnych epok. Pokazy nawiązywać będą formą do współczesnych wybiegów mody. Ekspert w dziedzinie historii mody wytłumaczy i skomentuje to, co będą mieli na sobie modele.

Dla odwiedzających zaplanowano również inne atrakcje. Czeka ich batalistyczne widowisko historyczne odtwarzające przebieg zwycięskiej bitwy z Niemcami, jaką stoczyło w 1939 r. pod Jaworem Wojsko Polskie. Fabularyzowane przedstawienie oparte jest na wspomnieniach jednego z uczestników bitwy.

Dodatkowymi atrakcjami będzie Nocne Zwiedzanie – Zamek Tajemnic, które odkryje najbardziej skrywane sekrety rezydencji Hochbergów. Odwiedzający wybiorą się w podróż przez opuszczone zamkowe pomieszczenia, które nie są na co dzień dostępne. Poza tym na uczestników czeka „Kolacja Degustacyjna”, podczas której goście będą mogli spróbować potraw inspirowanych kuchnią tego magnackiego rodu. Ta część wydarzenia jest dodatkowo płatna, a liczba miejsc jest ograniczona.

Organizatorami przedsięwzięcia jest Fundacja Joanny Lamparskiej na Rzecz Ochrony Dziedzictwa Kulturowego „Projekt Historia” oraz Zamek Książ w Wałbrzychu Spółka z o.o. Festiwal będzie również doskonałą okazją do zwiedzanie największego na Dolnym Śląsku obiektu zamkowego, ponieważ wydarzenie odbędzie się w jego wnętrzach oraz na podzamczu wraz z dziedzińcem i tarasami.

Wstęp jest biletowany według cennika zamieszonego na stronie internetowej Zamku Książ. Kasy biletowe będą czynne od godziny 9.00, natomiast wykłady rozpoczynają się od godziny 10.15. Wydarzenia towarzyszące trwały będą od godziny 11.00. Park Zamkowy dostępny będzie bez opłat. Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej: festiwaltajemnic.pl oraz na profilu Facebook. Warto zaplanować nadchodzący, gorący weekend w nieco chłodniejszych Sudetach.

oprac. Agnieszka i Leszek Nowak, www.2ba.pl
foto: Facebook


Europe-China Economic and Trade Forum
Kongres gospodarczy i targi w Nadarzynie