TTG Polska Dziennik Turystyczny

(Od)mrażanie hiszpańskiej gospodarki

Koronawirus

Na dzień 20 maja w Hiszpanii zdiagnozowano 232.037 przypadki koronawirusa SARS-COV-2, 27.778 osób zmarło z powodu COVID-19 a prawie 150.000 udało się wyleczyć.

Rząd hiszpański, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa ogłosił 14 marca stan wyjątkowy, który nadal trwa. Jego wprowadzenie wiąże się z licznymi ograniczeniami zarówno dla mieszkańców jak i firm. Zakaz wychodzenia z domu obowiązywał wszystkich przez 7 tygodni z wyjątkiem wyjścia na zakupy artykułów podstawowych, lekarza (ale tylko nagły przypadek), apteki, banku i do pracy o ile nie można było pracować zdalnie. Zabroniono wykonywania działalności gospodarczej z pewnymi wyjątkami (żywność, paliwo, wyroby tytoniowe, pralnie, farmaceutyki, technologia, telekomunikacja, zaopatrzenie, optyka lub weterynarze). Tzw. działalność nieistotna (wszelka inna niż wymieniona powyżej) została wstrzymana na dwa tygodnie. Zamknięto centra handlowe i małe sklepy (z wyjątkiem spożywczych), hotele, restauracje, szkoły i przedszkola.

W ciągu 2 miesięcy prawie 950 tyś. osób straciło pracę, co spowodowało wzrost bezrobocia rejestrowanego o 9%. Ponadto, 3,5 mln zatrudnionych zostało tymczasowo zawieszonych w wykonywaniu pracy (hiszp. Expediente de Regulación Temporal de Empleo, ERTE) otrzymując część wynagrodzenia; prawie 1 mln samozatrudniających się zawiesiło swoją działalność. PKB spadł o 5,2% w porównaniu do pierwszego semestru br. co plasuje Hiszpanię wśród gospodarek UE najbardziej dotkniętych przez kryzys wywołany COVID-19 (tylko Francja i Słowacja zanotowały większy spadek PKB, odpowiednio 5,8% i 5,4%; średni spadek PKB w UE wynosi 3,3%). Sektorami najbardziej dotkniętymi kryzysem są: turystyka, gastronomia i transport.

Hiszpańska tarcza antykryzysowa w pigułce

Rząd hiszpański przeznaczył 200 mld euro na walkę z negatywnymi skutkami społecznymi i ekonomicznymi obecnego kryzysu wprowadzając liczne środki pomocowe zarówno dla firm jak i pracowników. Do najważniejszych należą:

  • Zakaz zwalniania pracowników z powodu epidemii covid-19. Dotyczy to tak umów stałych, jak i tymczasowych.
  • Rządowe gwarancje pożyczkowe oraz bezpośrednie pożyczki i wsparcie dla małych i średnich firm żeby zapewnić im płynność finansową.
  • Pomoc finansowa dla osób samozatrudnionych (autonomos), które zmuszone zostały do zamknięcia działalności gospodarczej bezpośrednio w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego. Pomoc ta wynosi 70% wybranej przez osobę podstawy wyliczenia składek na ubezpieczenie społeczne.
  • Odroczenie comiesięcznych składek na ubezpieczenie społeczne dla przedsiębiorców przez okres 6 miesięcy.
  • Możliwość odroczenia zobowiązań podatkowych do kwoty 30.000 euro przed hiszpańskim Urzędem Skarbowym (Agencia Tributaria) na okres sześciu miesięcy bez oprocentowania przez pierwsze trzy miesiące odroczenia.
  • Pomoc finansowa dla świata kultury (teatry, kina, księgarnie i artyści) w łącznej wysokości 76 mln euro.
  • Zawieszenie kredytów hipotecznych dla osób, które mają problemy z zatrudnieniem z powodu koronawirusa.
  • Zakaz wykonywania eksmisji na okres 6 miesięcy.
  • Dla osób o niskich dochodach możliwość ubiegania się o nieoprocentowaną pożyczkę długoterminową na zapłatę czynszu.

Fazowe odmrażanie hiszpańskiej gospodarki

Plan odmrażania hiszpańskiej gospodarki, ogłoszony 28 kwietnia przez Prezydenta Pedro Sánchez obejmuje 4 fazy: faza 0 przygotowawcza, faza 1 początkowa, faza 2 pośrednia i faza 4 zaawansowana. Zakończeniem procesu będzie osiągnięcie fazy określonej przez Sánchez jako “nowa normalność”.

Nie wszystkie wspólnoty autonomiczne Hiszpanii (obecnie jest ich 17) będą przechodziły jednakowo proces odmrażania. Przejście z jednej fazy do następnej zależy od czterech głównych warunków:

  1. Potencjału systemu opieki zdrowotnej każdej wspólnoty.
  2. Sytuacji epidemiologicznej regionu.
  3. Wprowadzenia środków ochrony zbiorowej w sklepach, transporcie publicznym i miejscach publicznych.
  4. Danych dotyczących mobilności i wskaźników socjoekonomicznych każdej wspólnoty.

Fazowe odmrażanie hiszpańskiej gospodarki

Poniżej opisujemy w skrócie co można robić w każdej z czterech faz odmrażania:

Faza 0

  • Można zamawiać jedzenie z restauracji telefonicznie lub przez Internet z dostawą do domu.
  • Można otworzyć sklepy do 400m2 z wcześniej umówioną wizytą (jeden sprzedawca na 1 klienta), z zachowaniem 2 m odległości od klienta oraz dezynfekcją sklepu 2 x dziennie.
  • Można otworzyć zakłady fryzjerskie ale z wcześniej umówioną wizytą telefoniczną lub przez Internet.
  • Można świadczyć indywidualne usługi sportowe.
  • Można wyjść na godzinny spacer lub uprawiać sport w godz. od 6.00-10.00 i od 20.00-23.00.
  • Obowiązek noszenia maseczek w środkach transportu publicznego.

Faza 1

W fazie tej, aby korzystać z transportu publicznego trzeba obowiązkowo mieć maseczkę na twarzy oraz zachować dystans 2 metrów pomiędzy podróżnymi. Poza tym:

  • Można otworzyć sklepy o powierzchni poniżej 400 m, które są poza centrami handlowymi; sklep ma obowiåzek zagwarantować bezpieczeństwo pracownikom i klientom poprzez zapewnienie indywidualnej obsługi (jeden klient na 1 sprzedawcę), z użyciem maseczek oraz dezynfekcją rąk i lokali (lokale muszą być dezynfekowane 2 razy dziennie).
  • Można otworzyć bary i restauracje świadczące usługi na wynos przy czym klienci mogą odebrać zamówienie w lokalu. Restauracje mogą również obsługiwać klientów o ile posiadają stoliki na zewnątrz (50% pojemności).
  • Można otworzyć hotele ale bez części wspólnej dla klientów (restauracji, baru czy sauny).
  • Dozwolone są kongresy, konferencje i inne eventy do 30 osób. Sale koncertowe, teatry i kina, jeśli lokal jest zamknięty mogą przyjmować do 30 osób, jeśli otwarty do 200.
  • Mogą być otwarte muzea ale tylko w celu zwiedzania i przyjmować ⅓ zwiedzających.
  • Można korzystać z obiektów sportowych otwartych za wyjątkiem basenów.

Na dzień pisania artykułu (20 maja) 70% wspólnot jest w fazie 1 a 30% nadal pozostaje w fazie 0.

Faza 2

  • Można otworzyć restauracje w wewnątrz (⅓ powierzchni), obsługa tylko przy stoliku.
  • Kina, teatry, sale koncertowe i inne eventy mogą organizować eventy do ⅓ ilości miejsc.
  • Możliwe zwiedzanie pomników i otwarcie obiektów kulturalnych (np. wystaw, sale konferencyjne) do ⅓ ilości miejsc.
  • Można organizować wydarzenia kulturowe do 50 osób (powierzchnia zamknięta) lub 400 osób jeśli odbywają się na wolnym powietrzu.
  • Można jechać do swojej drugiej rezydencji (domu, mieszkania) jeśli znajduje się w tej samej prowincji.

Faza 3

  • Firmy będą mogły powrócić do prowadzenia pełnej działalność gospodarczej jak sprzed pandemii przy zapewnieniu środków bezpieczeństwa dla personelu oraz stopniowanym harmonogramem pracy.
  • Pozwolona będzie pełna mobilność (bez ograniczeń terytorialnych) wraz z dostępem do plaży.
  • Jeśli chodzi o handel zostanie ograniczony do 50% zdolności przyjmowania klientów i z zachowaniem odległości 2m.
  • Ulegną zmniejszeniu restrykcje dla restauracji dotyczące ilości obsługiwanych klientów wewnątrz i na zewnątrz lokalu.
  • Wszystkie usługi transportu publicznego będą świadczone na 100%.

“Nowa normalność”

Jeżeli zostaną spełnione kryteria wyznaczone przez rząd, 22 czerwca Hiszpania będzie mogła wejść do etapu określonego przez Pedro Sánchez jako “nowa normalność” w której zakończą się restrykcje socjalne i ekonomiczne jednakże zachowane będą kontrole epidemiologiczne, zwiększona zdolność systemu sanitarnego i samo ochrona mieszkańców.

foto: iStock

 

Renata MarciniakRenata Marciniak – Prezes Katalońsko-polskiej Izby Wspierania Małych i Średnich Przedsiębiorstw www.cambra-catpol.com

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *