Odwiedzający Litwę bez nakazu kwarantanny

Rząd Litwy zatwierdził kolejne ułatwienia przekraczania granic. Podróżni przybywający z 24 krajów europejskich nie będą podlegać 14-dniowej kwarantannie po przyjeździe.  Wcześniej, 15 maja zniesiono ograniczenia dla mieszkańców Łotwy i Estonii.

„Ruch, nazwany„Bałtycką Bańką Podróżniczą” okazał się sukcesem. Nie miał negatywnego wpływu na wskaźniki infekcji w żadnym z trzech krajów bałtyckich. Teraz Litwa otwiera się na wyjazdy służbowe i wypoczynkowe dla mieszkańców innych krajów. Na początek tych, które rząd litewski uznał za epidemiologicznie bezpieczne ”. Decyzję przekazał Dalius Morkvėnas, dyrektor zarządzający Lithuania Travel, krajowej agencji rozwoju turystyki.

Zniesiono ograniczenia dla obywateli i legalnych rezydentów krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Szwajcarii i Zjednoczonego Królestwa. Dotyczą osób, którzy przybywają z jednego z tych krajów.  Warunkiem jest, że gęstość występowania COVID-19 w kraju, w którym legalnie przebywają, była mniejsza niż 15 przypadków na 100 000 osób w ciągu ostatnich 14 dni. Dekret podpisany przez państwowego szefa krajowych operacji kryzysowych Aurelijusa Verygę wchodzi w życie 1 czerwca.

Obecna „bezpieczna lista” krajów obejmuje Niemcy, Polskę, Francję, Włochy, Finlandię, Norwegię, Danię, Austrię, Bułgarię, Chorwację. Są na niej także: Cypr, Czechy, Estonia, Grecja, Węgry, Islandia, Łotwa, Liechtenstein, Luksemburg, Holandia, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Szwajcaria.

Foto: Getty Images