Otwarto bazylikę Narodzenia Pańskiego w Betlejem

Bazylika Narodzenia Pańskiego w Betlejem

Bazylika Narodzenia Pańskiego w Betlejem została ponownie otwarta dla wiernych i zwiedzających po blisko trzech miesiącach od zamknięcia w związku z pandemią koronawirusa.

Świątynię zamknięto 5 marca w ramach środków ostrożności po podejrzeniu przypadków zakażenia koronawirusem na obszarze okupowanego przez Izrael Zachodniego Brzegu. Jedno z najświętszych miejsc dla chrześcijan zamknęło swoje podwoje tuż przed Świętami Wielkanocnymi. Okres ten zwykle przyciąga do Ziemi Świętej tysiące wiernych i turystów.

Prawosławny patriarcha Jerozolimy Teofil III nazwał ponowne otwarcie świątyni świętem dla Betlejem, gdyż wszyscy ludzie mogą teraz wejść do kościoła i modlić się jak przedtem – podaje Associated Press.

Od wybuchu epidemii władze Autonomii Palestyńskiej zgłosiły na Zachodnim Brzegu ok. 400 przypadków zakażenia koronawirusem. Dwie osoby zmarły. Większość przypadków dotyczyła Palestyńczyków pracujących w Izraelu, który boryka się ze znacznie większą epidemią.

Izraelskie ministerstwo zdrowia zgłosiło ponad 16,7 tys. potwierdzonych przypadków zakażenia i 279 zgonów; ponad 14 tys. osób wyzdrowiało. W miarę spadku rozprzestrzeniania się nowego koronawirusa władze zaczęły stopniowo ponownie otwierać szkoły, miejsca kultu i targowiska.

źródło: PAP
foto: EPA/Atef Safadi