Pakistan: 40 proc. pilotów ma fałszywe licencje

Pakistan International Airlines

Pakistańskie linie lotnicze PIA uziemią blisko 150 spośród swych 426 pilotów w ramach śledztwa w sprawie ich licencji, które mogą być fałszywe. Na problem ten zwrócił uwagę raport dotyczący katastrofy lotniczej z 22 maja – poinformował rzecznik PIA.

Minister lotnictwa Pakistanu Ghulam Sarwar Khan przedstawił w parlamencie wstępny raport na temat przyczyny katastrofy, która wydarzyła się na przedmieściach Karaczi.

Z ustaleń śledczych wynika, że przyczyną wypadku był błąd pilotów i ich rozkojarzenie. Khan powiedział również, że wszczęta w ubiegłym roku kontrola w pakistańskich liniach lotniczych ujawniła, że prawie 40 proc. pilotów w Pakistanie posiada licencje uzyskane za pomocą oszustw na egzaminach, fałszerstw lub załatwiania pracy po znajomości.

Do katastrofy doszło 22 maja w wigilię kończącego ramadan święta Eid al-Fitr, kiedy Airbus A320 rozbił się na kilometr przed płytą lotniska. W katastrofie zginęło 97 pasażerów oraz przebywająca na miejscu katastrofy dziewczynka.

Według raportu samolot był w 100 procentach sprawny i przygotowany do lotów, a całą winę ponoszą piloci, których pewne zachowania były „niezrozumiałe”.

Raport głosi, że piloci nie działali zgodnie z protokołem, zignorowali kilka ostrzeżeń kontrolerów dotyczących m.in. zbyt dużej prędkości i lądowali ze schowanym podwoziem, wobec czego silniki samolotu zetknęły się z płytą lotniska podczas pierwszej próby lądowania, co spowodowało ich zapłon.

źródło: PAP
foto: Shadman Samee