Pałac Kopice – Polsko-Niemieckie Muzeum Historii

Pałac Kopice

Żaden pałac na Opolszczyźnie nie ma tylu fanów w internecie, a jednocześnie tylu „miłośników”, wywożących stąd każdy detal, który da się jeszcze odłupać z neogotyckich murów. Na pamiątkę.

Niszczejącymi ruinami w Kopicach przejmuje się każdy, kto choć raz je ujrzał. Jeszcze kilkanaście lat temu z pałacowych murów dumnie spoglądały kamienne figury Schaffgotschów. Wówczas chciał je ratować profesor Stanisław Sławomir Nicieja, rektor Uniwersytetu Opolskiego, ale nie zdążył. Już nie ma ani jednej. Nicieja, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Ratowania Zabytków Śląska Opolskiego wywiózł z Kopic w porę i odrestaurował w pracowni Rafała Rzeźniczka zniszczony pomnik św. Krzysztofa. Zdobi dziś Collegium Minus na opolskim wzgórzu uniwersyteckim. Gdyby cud się wydarzył, że Kopice ktoś odbuduje, w co nie wierzy już nikt, pomnik powróci na kamienny mostek nad fosą … pisała Teresa Kudyba w roku 2006 w Gazecie Wyborczej.

Pałac Kopice

W styczniu 2017 roku pałac w Kopicach stał się własnością Globucor Luxembourg Polska Sp. z o.o. Odbudowany w ciągu siedmiu lat, jak planuje nowy właściciel, będzie siedzibą Polsko-Niemieckiego Muzeum Historii i Fundacji Pałac Kopice im. Joanny Schaffgotsch von Schomberg-Godulla. Inwestor zaprasza na konferencję prasową dot. odbudowy pałacu i renaturyzacji zabytkowego parku, która odbędzie się w Warszawie.

1 marca, 2017

  • godz. 16.00 konferencja prasowa: Projekt PAŁAC KOPICE, Polsko-Niemieckie Muzeum Historii, Kopice k/Grodkowa, woj. opolskie: prezentacja obiektu, plany odbudowy i zagospodarowania.
  • godz. 17.30 recital poświęcony Józefowi Elsnerowi (ur. w Grodkowie), nauczycielowi Fryderyka Chopina. Prowadzenie: prof. dr hab. Piotr Baron, recital: prof. dr hab. Inga Lewandowska.
  • Miejsce: „Nowy Świat Muzyki”, Nowy Świat 63, Warszawa.

Akredytacja: http://palackopice.szef.co/formularze/akredytacja/

Mecenasem wydarzenia jest Globucor Luxembourg Polska.

Współpraca: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie.

Globucor Luxembourg Polska Sp. z o. o. informuje, że od stycznia 2017 roku jest właścicielem kompleksu pałacowo-parkowego w Kopicach, gmina Grodków, woj. opolskie.

Cele projektu: odbudowa pałacu z przeznaczeniem na siedzibę Polsko-Niemieckiego Muzeum Historii, renaturyzacja zabytkowego parku (55 ha). Projekt zakłada 7 etapów odbudowy w 7 latach, planowane nakłady: 100 mln euro.


IT&CM Asia and CTW Asia-Pacific 2020