TTG Polska Dziennik Turystyczny

Pałac Kopice – Polsko-Niemieckie Muzeum Historii

Pałac Kopice

Żaden pałac na Opolszczyźnie nie ma tylu fanów w internecie, a jednocześnie tylu „miłośników”, wywożących stąd każdy detal, który da się jeszcze odłupać z neogotyckich murów. Na pamiątkę.

Niszczejącymi ruinami w Kopicach przejmuje się każdy, kto choć raz je ujrzał. Jeszcze kilkanaście lat temu z pałacowych murów dumnie spoglądały kamienne figury Schaffgotschów. Wówczas chciał je ratować profesor Stanisław Sławomir Nicieja, rektor Uniwersytetu Opolskiego, ale nie zdążył. Już nie ma ani jednej. Nicieja, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Ratowania Zabytków Śląska Opolskiego wywiózł z Kopic w porę i odrestaurował w pracowni Rafała Rzeźniczka zniszczony pomnik św. Krzysztofa. Zdobi dziś Collegium Minus na opolskim wzgórzu uniwersyteckim. Gdyby cud się wydarzył, że Kopice ktoś odbuduje, w co nie wierzy już nikt, pomnik powróci na kamienny mostek nad fosą … pisała Teresa Kudyba w roku 2006 w Gazecie Wyborczej.

Pałac Kopice

W styczniu 2017 roku pałac w Kopicach stał się własnością Globucor Luxembourg Polska Sp. z o.o. Odbudowany w ciągu siedmiu lat, jak planuje nowy właściciel, będzie siedzibą Polsko-Niemieckiego Muzeum Historii i Fundacji Pałac Kopice im. Joanny Schaffgotsch von Schomberg-Godulla. Inwestor zaprasza na konferencję prasową dot. odbudowy pałacu i renaturyzacji zabytkowego parku, która odbędzie się w Warszawie.

1 marca, 2017

  • godz. 16.00 konferencja prasowa: Projekt PAŁAC KOPICE, Polsko-Niemieckie Muzeum Historii, Kopice k/Grodkowa, woj. opolskie: prezentacja obiektu, plany odbudowy i zagospodarowania.
  • godz. 17.30 recital poświęcony Józefowi Elsnerowi (ur. w Grodkowie), nauczycielowi Fryderyka Chopina. Prowadzenie: prof. dr hab. Piotr Baron, recital: prof. dr hab. Inga Lewandowska.
  • Miejsce: „Nowy Świat Muzyki”, Nowy Świat 63, Warszawa.

Akredytacja: http://palackopice.szef.co/formularze/akredytacja/

Mecenasem wydarzenia jest Globucor Luxembourg Polska.

Współpraca: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie.

Globucor Luxembourg Polska Sp. z o. o. informuje, że od stycznia 2017 roku jest właścicielem kompleksu pałacowo-parkowego w Kopicach, gmina Grodków, woj. opolskie.

Cele projektu: odbudowa pałacu z przeznaczeniem na siedzibę Polsko-Niemieckiego Muzeum Historii, renaturyzacja zabytkowego parku (55 ha). Projekt zakłada 7 etapów odbudowy w 7 latach, planowane nakłady: 100 mln euro.

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

3 odpowiedzi

  1. Mam nadzieję, że plotki się nie potwierdzą, tzn. że NASA, projektująca lewitującą kopułę odpuści, że firmy, które mają wykonać detale architektoniczne w postaci wydruków 3D z kompozytów nie uzyskają odpowiednich patentów a Disney Studios uzna, że kolejna część „Piratów z Karaibów” przyniesie większy zysk.

  2. W niedzielę 30 kwietnia 2017 roku, dzień po 175-rocznicy urodzin Joanny Gryczik von Schomberg Godulla w kościele parafialnym w Kopicach odbyła się msza święta poświęcona pamięci jednej z najbardziej zasłużonych kobiet w dziejach Górnego Śląska. Johanna, dziewczyna z Poręby (dzielnica Zabrza), nazywana„śląskim Kopciuszkiem”, zapisała się w historii Śląska jako cudowne dziecko, które dzięki pomocy przedsiębiorcy Karola Godulli stała się dziedziczką jego fortuny. Joanna przez całe życie pamiętała o swoich korzeniach: gdy przyjęła tytuł hrabiowski Schomberg-Godulla, a także po ślubie z Hansem Urlichem von Schaffgotsch. Hrabina mówiła śląską gwarą w domu i pośród ludzi dla niej pracujących, dbała o nich wspierając swoją szczodrą ręką. Była fundatorką między innymi kościoła w Szombierkach, w Goduli; fundowała szkoły, przytułki, dofinansowywała klasztory. Do dziś w Szombierkach (dzielnica Bytomia), czy w Goduli (dzielnica Rudy Śląskiej) wspomina się dobrodziejkę z wielkim szacunkiem. Jedna ze szkół w Rudzie Śląskiej została nazwana imieniem Johanny.
    15 listopada 1858 roku Joanna wyszła za mąż za hrabiego Hansa Urlicha von Schaffgotsch. Ten ród ma wielkie zasługi dla Śląska. Małżonkowie osiedli na pograniczu Górnego i Dolnego Śląska – w Kopicach, nieopodal Grodkowa.
    Protoplasta rodu Schaffgotschów przybył z Miśni wraz ze św. Jadwigą Śląską (żoną Henryka Brodatego). Męstwo Schaffgotschów można było też poznać w czasie wojen śląskich, gdzie hr. Hans Urlich von Schaffgotsch był jednym z głównych generałów Wallensteina. We krwi Schaffgotschów płynie krew Piastów brzesko-legnickich, co do dnia dzisiejszego widać w herbie rodu.
    Joanna została pochowana w mauzoleum przy kościele w Kopicach. W latach powojennych szczątki hrabiny były wielokroć profanowane i wyrzucone poza grobowiec. Dopiero w latach siedemdziesiątych została pochowana we wspólnej mogile, opisanej skrótowo: Familia Schaffgotsch.
    Po mszy w kościele Podwyższenia Świętego Krzyża Kopicach, odbytej w intencji zmarłych Joanny i Hansa Schaffgotschów, odbyło się spotkanie na plebanii, gdzie ks. proboszcz Jarosław Szeląg przewodniczył spotkaniu dot. remontu mauzoleum oraz ekshumacji rodziny Schaffgotsch. W działania inicjujące prace organizacyjne zaangażowali się: Teresa Kudyba – reżyserka, dokumentalistka dziejów śląskich pałaców, Alicja Biesaga – dyrektor Biblioteki Miejskiej w Grodkowie, Maciej Mischok – historyk, współzałożyciel Centrum Wspierania Polskiego Biznesu, Jan Naściuk – pasjonat dziejów Kopic z Niemodlina.
    Założeniem grupy jest pozyskanie środków na remont mauzoleum. Na stronie internetowej parafii w Kopicach http://www.parafiakopice.pl jest wyodrębnione konto na remont kaplicy. W załączeniu podajemy dane konta:
    Remont kaplicy Schaffgotschów nr. 98 8870 0005 2001 0030 4078 0013, Swift: POLUPLPR
    W najbliższych dniach mauzoleum zostanie wpisane w rejestr zabytków, gdyż jako jedyny obiekt w obszarze pałacowo-parkowym Kopic nie był objęty opieką konserwatorską.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *