Parki narodowe: Tajlandia bije nas na głowę

Namtok Chet Sao Noi National Park

Namtok Chet Sao Noi National Park

Organizacja Turystyczna Tajlandii poinformowała o założeniu pięciu nowych parków narodowych. A to wszystko w ciągu zaledwie trzech lat – od początku rządów króla Ramy X.

To również część dużego tajskiego planu, tzw. 20-letniego Narodowego Planu Strategicznego. Zakłada on zwiększenie zalesienia do 55% terenów całego kraju do roku 2037. Plan dzieli się na trzy główne sektory – ochronę środowiska, badania naukowe oraz umocnienie sektora rekreacyjnego.

Aktualnie w Tajlandii znajdują się 133 parki narodowe, pierwszy z nich został założony w 1962 roku. W planach są kolejne 22 parki – połowa z nich to parki lądowe, a druga połowa to parki morskie. Łącznie zajmą one 13% terenu Tajlandii.

Dla porównania w Polsce znajdują się 23 parki narodowe, łącznie stanowią zaledwie około 1% powierzchni naszego kraju. Zajmujemy odległe, 26. miejsce w europejskim rankingu. Wyprzedzają nas na przykład Francja , Włochy, Niemcy, a nawet uboższe od nas państwa jak Serbia czy Bułgaria.

Najmłodszy Park Narodowy „Ujście Warty” został utworzony w 2001 roku. W planach znajduje się kolejnych sześć parków. Niezmiennie, od 18 lat…

(MPP)
foto: TAT News


ITB Berlin 2020