Paryż: 11 wystaw których nie można przeoczyć wiosną

foto: Paris Tourist Office - Sarah Sergent

W kwietniu paryskie muzea otwierają wiele wystaw, które będzie można oglądać nawet do końca lata.

Vermeer w Luwrze – do 22 maja 2017
Dzieła tego artysty gościły już w Paryżu w 1966 roku. Tym razem zwiedzający będą mogli podziwiać 12 płócien holenderskiego mistrza oraz prace wielu innych malarzy reprezentujących holenderski Złoty Wiek.

Rodin w Grand Palais – do 31 lipca 2017
Z okazji 100. rocznicy śmierci Auguste’a Rodina w Grand Palais została otwarta wyjątkowa wystawa poświęcona rzeźbiarzowi. 200 dzieł artysty wystawionych w jednej przestrzeni pozwoli spojrzeć na niego z nowej perspektywy. Oprócz Rodina spotkamy tam również Bourdelle, Claudel, Brancusi, Picassa czy Richiera.

Miesiąc fotografii w Grand Palais – do 30 kwietnia 2017
Kwiecień jest miesiącem fotografii i właśnie z tego powodu do końca miesiąca w Grand Palais można oglądać jedną z 90 wystaw fotograficznych, które goszczą w całym Paryżu.

Co nowego w średniowieczu? W Cité des Sciences – do 6 sierpnia 2017
Ogromne zamki, dzielni rycerze, dżuma, klęski głodu… Średniowiecze widziane jest przez pryzmat stereotypów, a kuratorzy Cité de Sciences chcą położyć temu kres. Zabawna i pouczająca wystawa szkicuje nowy obraz tej 1000-letniej epoki.

Jamaïca Jamaïca! w Filharmonii Paryskiej – do 13 sierpnia 2017
W Filharmonii Paryskiej można będzie zobaczyć wystawę poświęconą muzyce Jamajki. Instrumenty, zdjęcia i trudno dostępne filmy czekają na zwiedzających.

Picasso w Musée du Quai Branly – do 23 lipca 2017
Poprzez serię dokumentów, przedmiotów osobistych, listów i zdjęć z prywatnych zbiorów będzie można przeanalizować liczne aspekty pracy tego artysty, między innymi jego zainteresowanie sztuką afrykańską, azjatycką i amerykańską.

Topor w Bibliotece Narodowej – do 15 lipca 2017
W 20 lat od śmierci artysty została zorganizowana wystawa jego licznych prac. Roland Topor był człowiekiem pełnym humoru, co przejawia się w jego dziełach.

Balenciaga w Musée Bourdelle – do 16 lipca 2017
Cristóbal Balenciaga, nazywany „krawcem krawców” zagości w Musée Bourdelle w 100. rocznicę założenia jego pierwszego domu mody. W sumie będzie można zobaczyć aż 70 dzieł Hiszpana.

Karel Appel w Muzeum Sztuki Nowoczesnej – do 20 sierpnia 2017
21 dzieł niderlandzkiego artysty czeka w paryskim Musée d’Art Moderne. Zobaczyć będzie można jego najbardziej znane prace, a także niedoceniony obraz-testament, namalowany przez niego tuż przed śmiercią.

Mutacje-Kreacje, Świat drukuje się w 3D w Centre Pompidou – do 19 czerwca 2017
Wystawa stawia pytanie, jak nowoczesne technologie, w tym przypadku drukarki 3D, zmieniają pracę artysty.

Mistyczny pejzaż od Moneta do Kandinsky’ego w Musée d’Orsay – do 25 czerwca 2017
Kuratorzy wystawy zgromadzili 110 arcydzieł największych artystów, takich jak Gauguin, Denis, Monet, Hodler, Klimt, Munch czy Van Gogh.

foto: Paris Tourist Office – Sarah Sergent