• Home »
  • Aktualności »
  • Pierwszy lot turystyczny w kosmos. Miliarder Richard Branson dotarł do granicy kosmosu [WIDEO]

Pierwszy lot turystyczny w kosmos. Miliarder Richard Branson dotarł do granicy kosmosu [WIDEO]

Virgin Galactic

Załoga statku VSS Unity dotarła do granicy kosmosu. Jednym z pasażerów był Richard Branson, założyciel firmy Virgin Galactic, która przygotowała lot.

To przełomowy moment w historii komercyjnych lotów w kosmos. Miliarder Richard Branson na pokładzie statku VSS Unity dotarł do granicy kosmosu, stając się tym samym pierwszym kosmicznym turystą.

Samolot Virgin Galactic wystartował z należącego do Virgin Galactic kosmodromu Spaceport America, znajdującego się w Nowym Meksyku. Samolot kosmiczny VSS Unity został wyniesiony przez samolot-matkę na wysokość 16 km nad poziomem morza, gdzie doszło do rozdzielenia maszyn.

Stamtąd VSS Unity odbył lot na granicę atmosfery ziemskiej, znajdującą się prawie 90 km nad poziomem morza. Przekroczył w ten sposób granicę kosmosu, wyznaczoną na poziomie 50 mil, czyli około 80 km. Po dotarciu na wysokość docelową piloci wyłączyli silniki maszyny i pozwolili jej na swobodny przelot nad Ziemią. Branson wraz z pięcioma innymi członkami załogi spędzili w stanie nieważkości kilka minut, po czym statek zszedł do lądowania.

Całe wydarzenie było relacjonowane w Internecie:

Branson wyprzedził Bezosa

Start statku Virgin Galactic odbył się zaledwie kilka dni przed lotem New Shepard z udziałem Jeffa Bezosa.

Wyścig miliarderów przeciera szlaku dla turystyki kosmicznej, z której dotąd skorzystało jedynie kilka osób.

W rywalizacji bierze również udział firma SpaceX miliardera Elona Muska, który w 2023 r. planuje komercyjny lot na orbitę Księżyca, zaś we wrześniu tego roku – pierwszy w pełni cywilny załogowy lot na orbitę okołoziemską.


ASEAN Tourism Forum