TTG Polska Dziennik Turystyczny

Pierwszy po 13 latach pociąg z Kielc do Buska-Zdroju

Busko-Zdrój

W sobotę 30 czerwca po ponad 13-letniej przerwie wznowiona zostanie komunikacja kolejowa na trasie Kielce – Busko-Zdrój. Przez całe wakacje w każdy weekend w trasę wyjadą nowoczesne pojazdy elektryczne przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych.

Do drugiego września w każdą sobotę i niedzielę na trasie Kielce – Busko-Zdrój będą kursować dwa pociągi, które po drodze będą zatrzymywały się na następujących przystankach: Kielce Białogon, Kielce Słowik i Sitkówka Nowiny. Podróż będzie trwała około 53 minut.

Władze Buska-Zdroju uruchomiły dla pasażerów bezpłatną komunikację miejską, która będzie kursowała na trasie od dworca kolejowego do centrum miasta.

Busko-Zdrój to kolejne miasto w regionie świętokrzyskim, do którego w czasie wakacji będą kursowały specjalne pociągi turystyczne. Dwa lata temu samorząd województwa uruchomił podobne połączenie z Sandomierzem.

Busko-Zdrój

Busko-Zdrój to jeden z najpopularniejszych polskich kurortów. Ma blisko 200 lat tradycji w leczeniu uzdrowiskowym. W tutejszych sanatoriach leczy się choroby ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne, kardiologiczne i nadciśnienie, osteoporozę oraz choroby skóry. Leczenie opiera się m.in. na miejscowych źródłach cennych wód leczniczych – siarczkowej i solanki.

W mieście funkcjonuje kilkanaście obiektów lecznictwa uzdrowiskowego, m.in. prowadzone przez samorząd województwa świętokrzyskiego „Uzdrowisko Busko-Zdrój” S.A., a także sanatoria prowadzone przez inne podmioty, w tym prywatne. W ostatnich latach przedsiębiorcy zainwestowali też w SPA, hotele i pensjonaty.

W uzdrowiskowej części miasta znajduje się zaprojektowany w XIX w. Park Zdrojowy. Wśród 4,5 tys. gatunków rosnących tu drzew najwięcej jest klonów, lip, kasztanowców i wiązów; wiele z nich rośnie od ponad stu lat. W parku są też m.in. korty tenisowe, muszla koncertowa, plac zabaw oraz kawiarenki i restauracje.

Park dzieli się na trzy części: ogród łazienkowski z najbardziej charakterystycznym budynkiem miasta – siedzibą Sanatorium Marconi, reprezentacyjną, długą na 950 m promenadę łączącą ogród z rynkiem oraz skwer w centrum Buska.

źródło: PAP / onet
foto: Agencja BE&W

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *