TTG Polska Dziennik Turystyczny

Planetarium Śląskie zaprasza na nowy seans

Planetarium Śląskie

Skąd wziął się Księżyc, jaka jest jego budowa i dlaczego astronauci lecąc na Srebrny Glob wzięli ze sobą armatę – te i inne zagadki zostaną wyjaśnione podczas nowego seansu „Wokół Księżyca” w Planetarium Śląskim w Chorzowie. Premiera odbędzie się w niedzielę.

Wicedyrektor Planetarium Śląskiego i jeden z autorów scenariusza seansu Stefan Janta powiedział, że choć Księżyc to najbliższe Ziemi ciało niebieskie, które fascynuje ludzi od tysięcy lat, wciąż nie do końca jest zbadane. „Wydawałoby się, że powinno to być najlepiej poznane ciało niebieskie, ale wcale tak nie jest. Wiemy o nim coraz więcej, choć jednak ciągle stanowi dla nas tajemnicę” – mówił Janta w zapowiedzi nowości.

Podczas trwającego niecałą godzinę seansu będzie się można dowiedzieć m.in. skąd wziął się Księżyc i jaka jest jego budowa.

Zgodnie z zapowiedzią autorów scenariusza – Stefana Janty i Jarosława Juszkiewicza – nie zabraknie też nawiązań do pierwszych astronautów. Przewodnikiem w tej kosmicznej podróży będzie bowiem Michael Collins – jeden z członków załogi Apollo 11, który jako jedyny nie stanął wówczas na Księżycu, ponieważ został na statku.

Na uczestników wydarzenia czekają też ciekawostki m.in. taka, że wśród sprzętu astronautów znalazła się… armata. Jak jednak wyjaśnił PAP Life Janta, armata była astronautom potrzebna, by wystrzelić pociski w powierzchnię Księżyca i w ten sposób wzbudzić pracę sejsmografu.

Premiera seansu „Wokół Księżyca” odbędzie się w niedzielę.

Planetarium Śląskie w Chorzowie – najstarsze planetarium w Polsce – wybudowano dla uczczenia pamięci wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika, którego imię nosi. Głównym miejscem tej otwartej 4 grudnia 1955 r. instytucji jest sala na prawie 400 osób. To znajdujące się pod 23-metrową kopułą pomieszczenie stanowi – od wewnątrz – ekran sztucznego nieba.

Dzięki jednej z największych w Polsce lunecie soczewkowej o 30-centymetrowym obiektywie, znajdującej się w obserwatorium astronomicznym, w pogodne dni można obserwować Słońce, a po zapadnięciu zmierzchu – ciekawe obiekty nocnego nieba, nawet w 750-krotnym powiększeniu.

W planetarium organizowane są zajęcia, warsztaty i prelekcje dla dzieci oraz młodzieży, które często łączone są z seansami m.in. o obserwacji nieba nad Śląskiem. W podziemiach Planetarium Śląskiego zlokalizowana jest stacja sejsmologiczna, a w pobliżu – stacja klimatologiczna.

Budynek planetarium otoczony jest bujną zielenią jednego z największych miejskich parków w Polsce – Parku Śląskiego, na terenie, którego mieszczą się również m.in. ogród zoologiczny i Stadion Śląski. Planetarium rocznie odwiedza ok. 160 tys. osób.

źródło: Onet/PAP
foto: Planetarium Śląskie

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *