Po Wigrach eko-statkiem pasażerskim

Statek Kameduła

Regularne rejsy Szlakiem Papieskim zwykle zaczynają się 1 maja. W tym roku z powodu pandemii koronawirusa termin przesunięto na 1 lipca. Kapitan, a zarazem właściciel statku Kameduła, mówi że po zakończeniu ubiegłego sezonu przerobił napęd ze spalinowego na elektryczny, by turyści mogli cieszyć się naturą bez hałasu, smrodu spalin i smarów. Zachował więc linię retro, ale jest eko.

– Z tego co mi wiadomo, to pierwszy taki przerobiony statek klasy pasażerskiej w Polsce – mówi w rozmowie z PAP Life Piotr Łukowski, kapitan i właściciel jednostki. – Pływamy w strefie ciszy Wigierskiego Parku Narodowego, więc bez emisyjny napęd jest jak najbardziej na miejscu – dodaje.

Statek zwykle zabierał 45 pasażerów. Ale do czasu odwołania pandemii na pokład jednorazowo mogą wejść tylko 23 osoby, żeby zachowane zostały zasady dystansu społecznego. Ceny biletów: 30 zł normalny i 25 zł ulgowy (dla dzieci do lat 14, rodziców z Kartą Dużej Rodziny). Dziecko do lat 6, pod opieką dorosłego, płynie za darmo. Statek można też wynająć na wyłączność na dwugodzinny rejs, co kosztuje 1600 zł. W niedziele i święta jednostka służy ponadto za prom, bo można się nim przeprawić do klasztoru, na mszę świętą.

źródło: PAP
foto: Żegluga Wigierska