Pociągiem EuroNight do Chorwacji

Pociąg

foto: ÖBB and Siemens

Austriackie Koleje Federalne (ÖBB) we współpracy z Kolejami Słowackimi (ZSSK) uruchomią tego lata nowy nocny pociąg łączący te dwa kraje z Chorwacją. Może to być również ciekawa alternatywa dla Polaków, którzy zgodnie z zasadami zrównoważonego transportu – bez samochodu, w drodze nad Adriatyk będą chcieli odwiedzić Wiedeń lub Bratysławę.

Nocny pociąg relacji Bratysława – Wiedeń – Graz – Split zostanie uruchomiony w czerwcu tego roku, jak poinformował dyrektor Chorwackiej Narodowej Organizacji Turystycznej w Austrii Branimir Tončinić.

Pierwszy nocny pociąg EuroNight ma ruszyć 18 czerwca i będzie kursować dwa razy w tygodniu do połowy września 2021 roku.

Cena biletów z Wiednia do Splitu, które można już kupić, wynosi 29,90 euro (ok. 138 zł) za miejsce siedzące i 69,90 euro (ok. 323 zł) za łóżko. Nie jest na razie znana cena biletów z Bratysławy.

– Cieszymy się, że Koleje Austriackie połączyły Wiedeń ze Splitem, dzięki czemu austriaccy goście mogą podróżować z poszanowaniem zasad zrównoważonego rozwoju i zmian klimatycznych, niezwykle ważnych na austriackim rynku. Dla Chorwacji, jako drugiego najbardziej pożądanego kierunku turystycznego w Austrii, nowa linia ma ogromne znaczenie dla osiągnięcia jeszcze lepszych wyników turystycznych z rynku austriackiego – powiedział Tončinić.

Dodał, że najczęściej odwiedzanymi miejscami w Chorwacji przez austriackich turystów w latach 2019 i 2020 były regiony Istrii, Kvarneru i Zadaru, a wraz z powstaniem letniej linii kolejowej możliwy będzie dodatkowy potencjał wzrostu ruchu turystycznego z Austrii.

Pociągiem będzie można również przewieźć samochód lub motocykl.

ÖBB Rail Tours oferuje również pakiety, które obejmują bilet kolejowy w obie strony między Wiedniem a Splitem oraz tygodniowy pobyt w apartamencie w centrum Splitu w cenie od 331 euro (ok. 1533 zł) – podała Chorwacka Izba Turystyczna.

źródło: Croatia Week / onet