Podróże międzynarodowe: osoby zaszczepione w UE i USA bez kwarantanny w Anglii

Szczepionki

Fot. Shutterstock

Osoby, które w Unii Europejskiej lub USA zostały w pełni zaszczepione przeciw COVID-19, po przyjeździe do Anglii z krajów z tzw. żółtej listy nie będą musiały odbywać kwarantanny.

Ogłoszone przez brytyjski rząd nowe przepisy maja obowiązywać od 2 sierpnia. Podróżni nadal będą musieli wykonać test na obecność koronawirusa przed przyjazdem do Anglii, a także w drugim dniu po przyjeździe, zwolnieni zostaną natomiast z testu w ósmym dniu pobytu.

Bardziej liberalne przepisy podróżne obejmą osoby zaszczepione w państwach EFTA (Szwajcaria, Norwegia, Islandia i Liechtenstein), w Stanach Zjednoczonych, a także w Andorze, Monako i Watykanie, szczepionkami zatwierdzonymi przez Europejską Agencję Leków (EMA), amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA) i regulatora leków w Szwajcarii.

Obecnie – od 19 lipca – z obowiązku kwarantanny po przyjeździe z krajów z żółtej listy zwolnione są tylko osoby, które zostały w pełni zaszczepione w ramach brytyjskiego programu szczepień (nie dotyczy to przyjazdów z Francji).

Lotnictwo i turystyka zadowolone

Branża lotnicza i turystyczna od dawna naciskały na brytyjski rząd w sprawie poluzowania zasad przyjazdów dla osób zaszczepionych.

United Airlines już ogłosiła, że zaoferuje ponad 40 nowych lotów tygodniowo przez Atlantyk. W sierpniu linie będą oferować sześć lotów dziennie między USA a Londynem ( w tym z Waszyngtonu) oraz zwiększą liczbę lotów z Houston.

United uruchamia również nowe bezpośrednie połączenie między Bostonem a Londynem. Linia nadal będzie kontynuować codzienne loty do Londynu z Chicago, Nowego Jorku/Newark i San Francisco.


ASEAN Tourism Forum