Podziemia zamku Książ dostępne dla turystów

Zamek Książ

Prawie kilometr podziemnych korytarzy zamku Książ mogą od wtorku zwiedzać turyści. Są to fragmenty chodników budowanych przez więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego obozu Gross-Rosen podczas II wojny światowej.

Jak powiedziała w poniedziałek 15 października podczas konferencji prezes spółki Zamek Książ Anna Żabska, podziemia obiektu są po raz pierwszy w historii udostępniane szerokiej publiczności i turystom. „Jesteśmy wdzięczni Polskiej Akademii Nauk, która wciąż prowadzi w podziemiach badania, za to, że umożliwiła nam przeprowadzenie tej operacji. Dzięki temu możemy turystom pokazać podziemia pierwszy raz w historii” – powiedziała Żabska.

Inwestycja kosztowała 3,5 mln zł. Wybudowano dwa szyby wentylacyjne i klatki schodowe do podziemi. W sumie można zwiedzać prawie kilometr korytarzy i chodników zbudowanych podczas II wojny światowej przez więźniów niemieckiego obozu śmierci w Gross-Rosen. „W trakcie oprowadzania turystów będziemy opowiadać przede wszystkim historię zamku z okresu II wojny światowej i przedstawiać tragiczny los więźniów Gross-Rosen, przymusowych robotników, którzy drążyli te chodniki” – dodała prezes.

Podziemia Zamku Książ można zwiedzać codziennie. W dni powszednie co godzinę od 10 do 17, a w weekendy co godzinę od 10 do 18.

Cena biletu normalnego to 29 zł (lub 45 zł jeśli chcemy zwiedzić również zamek), a ulgowego odpowiednio 24 i 35 zł.

źródło: PAP / onet
foto: Shutterstock

Kongres gospodarczy i targi w Nadarzynie