Podziemna podróż w czasie

Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna

Zabrzański szlak turystyki industrialnej rozrasta się. Już w najbliższą sobotę nastąpi otwarcie dla turystów podziemnego odcinka Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej.

Niezwykłą wyprawę w głąb ziemi i historii regionu będzie można rozpocząć w zabytkowej Łaźni Łańcuszkowej gdzie znajdują się oryginalne elementy wyposażenia. Stamtąd, pod opieką przewodnika, będzie się można udać pod ziemię. Pierwszy udostępniony odcinek trasy liczy 1,5 km i obejmuje wyrobiska sztolni i kopalni, w przekrojowy sposób obrazując, jak rozwijała się technika górnicza od końca osiemnastego wieku do współczesności.

„Jestem przekonana, że to będzie ulubione miejsce wymagających turystów. Oni oczekują czegoś więcej od prowadzących taki obiekt, ale również od siebie. Chcą przeżyć niesamowite emocje, zobaczyć coś wyjątkowego, zmęczyć się. Tu w Zabrzu pokazujemy to, co jest istotne z punktu widzenia całego regionu, ale też animujemy tę przestrzeń muzyką, obrazem i dźwiękiem” – mówiła prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Z tej niezwykłej wyprawy będą mogli dowiedzieć się jak wyglądało drążenie sztolni w skałach, dotknąć czarnego złota w chodniku wykutym w pokładzie węgla, czy zobaczyć rekonstrukcję podziemnego portu przeładunkowego z drewnianym żurawiem, dzięki któremu węgiel ładowano na łodzie. Większość atrakcji jest unikatowa w skali europejskiej.

”Rewitalizacja trwała dziesięć lat. Ten wyjątkowy obiekt jest najstarszym tego typu obiektem i już wkrótce, gdy zostanie zrealizowany kolejny etap tej rewitalizacji, będzie liczył 10 kilometrów tras umiejscowionych pod powierzchnią ziemi. Wiosną planujemy oddać do użytku 1,1 km trasy wodnej, którą turyści będą przemierzać łodziami. Cała trasa to historia dwustu lat górnictwa z wykorzystaniem oryginalnych metod i narzędzi pracy” – podkreślał w trakcie konferencji prasowej dotyczącej uruchomienia nowej industrialnej atrakcji Bartłomiej Szewczyk, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Prace związane z przystosowaniem obiektu do ruchu turystycznego rozpoczęto w 2009 roku, a większość z nich, ze względu na charakter obiektu, wykonywano za pomocą łopat i taczek. Tylko proces likwidacji zalegającego w chodnikach mułu (nawet do wysokości trzech metrów) trwał cztery lata. Otwarcie nowej podziemnej trasy turystycznej zaplanowano na 30 września. Koszt rewitalizacji zamknął się w kwocie stu milionów złotych, wśród których znajdowały się środki europejskie, ale też te pochodzące z budżetu Zabrza oraz Województwa Śląskiego.

Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza są obiektami Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu – instytucji kultury Miasta Zabrze współprowadzonej przez Samorząd Województwa Śląskiego.