Polski las wyróżniony przez brytyjski dziennik

Krzywy las

Krzywy Las koło Gryfina został wymieniony przez „Daily Mail” jako jeden z dziewięciu magicznych lasów, które warto odwiedzić, zachwycali się nim też amerykańscy dziennikarze gazety „The New York Times”. Miejsce, które mogłoby stać się scenerią dla filmu Tima Burtona, przyciąga miłośników wędrówek, których wraz z rozwojem „leśnej turystyki” przybywa.

Unosząca się nad Krzywym Lasem tajemnica i niezwykły wygląd drzew, czyni z niego jedną z wielu znanych w świecie atrakcji turystycznych naszego kraju. Sławę zdobył dzięki temu, że rosnące tu sosny zwyczajne mają nietypowe, bo wygięte łukowato pnie. Pomimo wielu prób ustalenia historii jego powstania dziś nadal posługujemy się wyłącznie hipotezami i domysłami.

Najbardziej przemawiająca i prawdopodobna jest teoria mówiąca o tym, że specyficzne wygięcia pni to dzieło ludzi, którzy poprzez odpowiednie przycinanie młodych drzew doprowadzili do tego, że rosły one potem krzywo. Po co to mieliby robić?

– Po to, żeby móc potem wygięte pnie wykorzystać do produkcji elementów o łukowatym kształcie. Być może były to elementy mebli, na które składają się fantazyjnie wyprofilowane łuki. A może takich elementów używano do produkcji sań rogatych, popularnych w XIX wieku. Jeden z mieszkańców miejscowości położonej niedaleko Krzywego Lasu zasugerował, że kiedyś niedaleko mieściła się mała wytwórnia takich sań – wyjaśnia PAP Life Lidia Kmiecińska, starszy specjalista Służby Leśnej z Nadleśnictwa Gryfino.

Jak opisuje Kmiecińska, wszystkie rosnące tu drzewa łączy to, że mają pnie skrzywione w tę samą stronę – są wygięte pod kątem 90 stopni w kierunku północnym, a nad wygięciami pnie skierowane są pionowo do góry. Dodaje, że w latach 70. Eugeniusz Ćwikliński, jeden z obserwatorów badających to niezwykłe przyrodnicze zjawisko, twierdził, że Krzywy Las powstał dzięki temu, że nacinano pędy główne młodych drzewek od strony południowej i przyginano do ziemi tak, by wierzchołki były skierowane na północ. Potem, gdy drzewka dalej rosły, ich wierzchołki znów kierowały się ku górze.

Jednak teorii na temat powstania Krzywego Lasu i prób wyjaśnienia jego niezwykłego wyglądu jest znacznie więcej i wciąż powstają nowe, bo turyści odwiedzający Krzywy Las chętnie snują własne opowieści na temat jego genezy.

– Niejednokrotnie miałam okazję przysłuchiwać się i niekiedy również uczestniczyć w rodzinnych sporach na temat powstania tych nietypowych krzywizn pni. Wśród wielu głosów usłyszeć można było nawet takie, że to efekt działania sił nadprzyrodzonych czy kosmicznych mocy. Wszystko to sprawia, że Krzywy Las inspiruje, daje wiele radości we wspólnych dywagacjach i zabawach w najtrafniejsze hipotezy – twierdzi Kmiecińska.

Miejsce to idealnie wpisuje się w coraz popularniejszy trend leśnej turystyki, do uprawiania której zachęcają nie tylko amatorzy natury, ale również lekarze. Kontakt z przyrodą to bowiem najlepsze panaceum na stres i zmęczenie. W październiku 2018 roku National Health Service (NHS) w Szkocji oficjalnie upoważniło lekarzy do tego, żeby zalecali pacjentom obcowanie z przyrodą w formie pieszych wędrówek i obserwacji ptaków.

Jeśli planujemy odwiedzić Krzywy Las latem, Lidia Kmiecińska proponuje również wizytę w sąsiadującym z Gryfinem Międzyodrzem, czyli obszarem zalewowym pomiędzy Odrą Wschodnią i Zachodnią.

– Korzystając z wypożyczalni sprzętu pływającego w Gryfinie, można udać się kajakiem na wijące się tu liczne kanały, by w panującej ciszy podziwiać piękno przyrody – zdradza. Przypomina również o przestrzeganiu obowiązujących zasad i poszanowaniu odwiedzanych miejsc.

źródło: PAP
foto: Artur Strzelczyk / Wikimedia