• Home »
  • Aktualności »
  • Ponad milion obywateli UE posiada już paszport covidowy. UE oficjalnie zatwierdziła certyfikaty

Ponad milion obywateli UE posiada już paszport covidowy. UE oficjalnie zatwierdziła certyfikaty

Paszport

Fot.: Shutterstock

Już ponad milion mieszkańców Unii Europejskiej posiada unijny cyfrowy certyfikat covidowy. Parlament Europejski dał oficjalne zielone światło dla paszportów covidowych.

Wdrażanie europejskiego certyfikatu COVID-19 „postępuje sprawnie” na poziomie technicznym – powiedział podczas debaty plenarnej w Parlamencie Europejskim w Parlamencie Europejskim komisarz Didier Reynders.

Dziewięć krajów już rozpoczęło wydawanie certyfikatów, które będą musiały być uznawane w innych krajach członkowskich: Bułgarii, Danii, Niemczech, Grecji, Chorwacji, Polsce, Litwie, Hiszpanii i Czechach.

Według komisarza tzw. paszport covidowy otrzymało już ponad milion obywateli UE.

„Im więcej certyfikatów Covid zostanie wydanych w nadchodzących tygodniach, tym łatwiej unikniemy problemów” – powiedział komisarz Reynders. „[Ten certyfikat] ułatwi życie obywatelom. Pomoże im poruszać się po UE, czy to w pracy, z powodów rodzinnych, czy też w czasie wolnym” – dodał

Parlament Europejski zatwierdza certyfikaty

Porozumienie polityczne w sprawie długo oczekiwanego certyfikatu osiągnięto w UE 20 maja, jeszcze przed letnim sezonem turystycznym.

W środę Parlament Europejski dał zielone światło dla unijnych certyfikatów, które mają obowiązywać od 1 lipca 2021 roku przez 12 miesięcy.

Rozporządzenie regulujące certyfikat wejdzie w życie 1 lipca, ale wiele państw członkowskich uczestniczy w fazie „testowej”, łącząc się z europejską platformą, aby upewnić się, że krajowe systemy potwierdzające przeprowadzone szczepienie, ujemny wynik testu lub niedawny powrót do zdrowia funkcjonują poprawnie.

Jeżeli państwo członkowskie nie będzie gotowe do wydania paszportu covidowego do 1 lipca, będzie miało na to sześć tygodni.


ASEAN Tourism Forum