TTG Polska Dziennik Turystyczny

Powołanie Narodowego Muzeum Techniki

Warszawa

Z inicjatywy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego doszło do porozumienia z Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz władzami Miasta Stołecznego Warszawy w celu utworzenia Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie. Dodatkowo inicjatywę tę wspiera Ministerstwo Rozwoju i Finansów.

Porozumienie w sprawie utworzenia nowego Muzeum jest odpowiedzią na katastrofalną sytuację w jakiej znalazło się Muzeum Techniki i Przemysłu prowadzone przez Federację Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelną Organizację Techniczną (FSN-T NOT). Muzeum Techniki i Przemysłu, którym od 1955 roku w imieniu Skarbu Państwa zarządza NOT, a od lat 90. XX wieku prowadząc je jako muzeum o statusie muzeum prywatnego, zgromadziło bezcenną kolekcję dokumentującą dokonania i sukcesy polskiej myśli technicznej. Kolekcja powstała dzięki setkom darczyńców – inżynierów oraz przedsiębiorstw – przez dziesięciolecia przekazujących efekty swojej twórczej pracy na rzecz Muzeum.

Brak systemowego rozwiązania i złe zarządzanie doprowadziło MTiP do zapaści i do wszczęcia procedury jego likwidacji. MKiDN, MNiSW oraz władze Warszawy, chcąc uratować cenne zbiory przed rozproszeniem, postanowiły utworzyć Narodowe Muzeum Techniki, które podejmie i rozwinie misję zapoczątkowaną przez inż. Kazimierza Jackowskiego – założyciela i pierwszego dyrektora Muzeum Techniki i Przemysłu, zamordowanego w Katyniu.

Obecnie trwa obiegowa procedura podpisywania umowy o utworzeniu Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie. Umowa 1 czerwca została podpisana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego a następnie przez  Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jutro (8 bm) oczekiwane jest podpisanie umowy przez Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy. Współorganizatorzy Narodowego Muzeum Techniki liczą na współpracę z FSN-T NOT w zakresie przekazania zbiorów MTiP likwidowanego przez NOT pod opiekę nowego Muzeum. Zadanie prowadzenia MTiP zostało powierzone bowiem NOT w celu zachowania najcenniejszych osiągnieć polskiej myśli technicznej, w celu społecznym. Przez wiele lat NOT realizowała to zadanie z należną uwagą. Współorganizatorzy Narodowego Muzeum Techniki są przekonani, że FSN-T NOT przekazując zbiory do nowo utworzonej placówki, po pierwsze zdejmie z siebie ciężar opieki nad nimi, po drugie potwierdzi i zamknie znaczącym gestem swoją kilkudziesięcioletnią społeczną misję prowadzenia MTiP.

Współorganizatorzy są gotowi prowadzić rozmowy z NOT nt. pomocy NOT w znalezieniu ścieżek uregulowania zadłużenia NOT względem spółki zarządzającej Pałacem Kultury i Nauki i wobec byłych pracowników MTiP.

foto: ShutterStock

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

2 odpowiedzi

  1. A co z obowiązującą w całej Europie zasadą subsydiarności i powierzania stowarzyszeniom zadań publicznych. Może zamiast teraz pakować ciężkie pieniądze w państwowe muzeum trzeba było w porę wesprzeć NOT. Byłoby taniej i pewnie lepiej. Tylko jeden problem. W nowym muzeum minister może obsadzić stanowiska swoimi ludźmi.

  2. Nie byloby lepiej bo not juz zarzadzal muzeum majac dotacje a i tak cale prowadzenie muzeum spadalo na jego pracownikow bo not nigdy palcem nie kiwnal. Chodzilo tylko o to by panstwowa kasa wyrownywala budzet not a nie o muzeum. Jak ktos nie umie zarzadzac to niech sie za zarzadzanie nie bierze. Po co subsydiowac bande lesnych dziadkow z not, skoro instytucje wspolfinansowane przez panstwo i samorzady wlasnie swietnie sie sprawdzaja i dobrze funkcjonuja?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *