TTG Polska Dziennik Turystyczny

Poznaj kraj na dachu świata

Visit Nepal Year 2020

W niedzielę 25 sierpnia w parku Pole Mokotowskie w Warszawie spotkali się ci, którzy kochają Nepal z tymi, którzy chcą go poznać. Stowarzyszenie Polsko-Nepalskie, inicjatorzy spotkania zorganizowali je pod hasłem: Visit Nepal Year 2020.

Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji, między innymi wystawę nepalskich produktów, informacje turystyczne i wycieczkowe o Nepalu, degustacje tradycyjnych potraw kuchni nepalskiej. Oprawę wydarzenia stanowiła muzyka nepalska w wykonaniu muzyków z tego kraju.

Imprezę poprowadził Bodha Raj Subedi, przewodniczący Stowarzyszenia, mieszkający w Polsce od 30 lat, chirurg onkolog, absolwent Akademii Medycznej we Wrocławiu. Wśród gości znaleźli się przedstawiciele mediów, samorządu gospodarczego i terytorialnego, a także ludzie związani z Nepalem zarówno zawodowo jak i prywatnie. Uczestnikiem wydarzenia był także Wojciech Barański, polski himalaista, który 22 maja 1978 ustanowił pierwszy polski rekord wysokości, zdobywając Kanczendzongę Środkową (8482 m) – najwyższy dziewiczy wierzchołek zdobyty przez Polaków. Gościem honorowym był Durga Maskey, najdłużej mieszkający w Polsce Nepalczyk, który przyjechał do kraju na studia inżynierskie 57 lat temu.

U stóp Himalajów

Nepal, oficjalnie Federalna Demokratyczna Republika Nepalu, to niewielki kraj ze stolicą w Katmandu, położony u stóp majestatycznych Himalajów, pomiędzy Tybetem a Indiami. Od strony północy graniczy z Chinami.

Visit Nepal Year 2020

Największą część powierzchni Nepalu (80%) stanowią majestatyczne Himalaje, najwyższe góry świata, a w nich 8 z 10 światowych ośmiotysięczników. Jednak Nepal to nie tylko góry. U stóp Himalajów rozciągają się dwa pasma wzgórz poprzedzielanych dolinami, z których najsłynniejsza jest dolina Katmandu. Z kolei południe zajmuje szeroki na 40 km Terai – pasek płaskiej jak stół niziny. Kiedy w 1973 roku, na skutek krwawych polowań populacja nosorożców spadła do stu sztuk, a tygrysów do dwudziestu, ówczesny król Mahendra zdecydował się objąć dziką przyrodę ochroną i założył tu park narodowy Chitwan. Przedsięwzięcie okazało się udane. Dziś w Chitwan żyje około 400 nosorożców, 80 tygrysów bengalskich, a także dzikie słonie, bawoły, lamparty, niedźwiedzie wargacze, węże, krokodyle i ponad 400 gatunków ptaków!

Nepal należy do najsłabiej rozwiniętych krajów Świata, jednak jego mieszkańcy zachwycają pogodą ducha, otwartością i sympatią okazywaną sobie nawzajem i turystom. Nepalczycy są bardzo religijni, najważniejszą religią jest hinduizm, ale istotny jest również buddyzm, wyznawany nie tylko przez licznych uchodźców z okupowanego przez Chiny Tybetu. Obie religie w dużym stopniu się przenikają, wielu Nepalczyków czci bóstwa i odprawia rytuały zarówno buddyjskie jak i hinduistyczne.

Podróżowanie po Nepalu jest stosunkowo proste i bardzo przyjemne. Dobra infrastruktura turystyczna, przystępne ceny i dość powszechny język angielski, uzupełnione o szeroką ofertę wszędzie obecnych agencji turystycznych sprawiają, że podróżnik czuje się tutaj dobrze i bezpiecznie.

Visit Nepal Year 2020

Jedynie przemieszczanie się transportem miejskim może być nie lada wyzwaniem i przygodą. Chociaż bardzo tanie, czasami bywa bardziej emocjonujące niż by się chciało. Autobusy pędzą z szaleńczą prędkością dziurawymi górskimi serpentynami, pomiędzy ścianami skalnymi i kilkusetmetrowymi przepaściami. Robi wrażenie!

Podróż do przeszłości

Spośród ciekawostek dotyczących Nepalu uwagę zwraca wyjątkowa flaga tego kraju. Jest to jedyna na świecie flaga państwowa, która nie jest czworokątem. Nawiązuje ona do tradycyjnych trójkątnych chorągwi azjatyckich. Dwa trójkąty symbolizują Himalaje oraz dwie religie – hinduizm i buddyzm.

Oficjalnym językiem jest nepalski, który chociaż jest językiem ojczystym tylko dla 44,6% ludności Nepalu, jest powszechnie używany w całym kraju. Poza nepalskim w użyciu jest aż 122 innych języków i dialektów!

Podróż do Nepalu to podróż do przyszłości. Kalendarz nepalski wyprzedza znany nam gregoriański o 56,7 lat, więc dziś jest tam rok 2075.

Nepal to także kraj z największą koncentracją miejsc wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Są nimi park narodowy Sagarmatha z najwyższym szczytem świata Mount Everestem (8848 m n.p.m.), dolina Katmandu, gdzie znajduje się siedem zespołów zabytków hinduistycznych i buddyjskich, wyżej wspomniany park narodowy Chitwan oraz Lumbini – ośrodek kultu religijnego buddystów – według tradycji miejsce urodzenia Buddy – jedno z czterech świętych miejsc buddyzmu.

Visit Nepal Year 2020

Różnorodna, nieskażona przyroda, od subtropikalnej dżungli, przez malownicze tarasy ryżowe i rwące rzeki, po ośnieżone szczyty górskie oraz magiczna atmosfera miast i miasteczek z wyjątkową architekturą, niezliczonymi zabytkami i świątyniami to największe atuty Nepalu.

Namaste!

Fotorelacja ze spotkania Visit Nepal Year 2020

foto: Mirosław Gleb

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *