Poznań w pierwszej dziesiątce najlepszych jarmarków bożonarodzeniowych Europy

Betlejem Poznańskie

Poznańskie Betlejem, czyli jarmark bożonarodzeniowy w stolicy Wielkopolski znalazł się w pierwszej dziesiątce najlepszych jarmarków Europy. O jego mocnej szóstej pozycji zdecydowała bogata oferta i głosy internautów.

O zwycięstwie decydowały głosy internautów, którzy mogli głosować na 20 miast. Pierwsze trzy miejsce zajęły Tallinn, Budapeszt i Sztrasburg. Debiutujący w konkursie Poznań zdobył aż 14 tysięcy i jeden głos, dzięki czemu znalazł się na szóstej pozycji. Tym samym wyprzedzając takie miasta jak Bruksela, Praga, Drezno i Kolonia.

Jednak kandydatura Poznania nie spotkałaby się z tak żywą reakcją, gdyby nie sam jarmark świąteczny, w Poznaniu nazywany Betlejem Poznańskim. Trwa od 18 listopada i składają się na nie aż dwa jarmarki: na Placu Wolności z diabelskim młynem oraz na Starym Rynku. Na tym ostatnim odbywa się także unikatowy Międzynarodowy Festiwal Rzeźby Lodowej. Wśród zabytkowych kamienic zawodnicy z całego świata zamieniają na oczach publiczności bryły lodu w dzieła sztuki.

Udział w konkursie i wysoka pozycja Poznania to nie tylko korzyści wizerunkowe. To także pretekst, by z zimową ofertą dotrzeć do turystów i branży turystycznej z całej Europy, a często świata.

– Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna gościła w ciągu ostatnich kilku tygodni dziennikarzy, blogerów i przedstawicieli biur podróży między innymi z Japonii, Chin, Szwecji i Izraela. Pretekstem do organizacji tych wizyt było właśnie Betlejem Poznańskie i jego nominacja w konkursie na najlepszy jarmark bożonarodzeniowy w Europie – mówi Wojciech Mania z PLOT.

Konkurs jest organizowany przez European Best Destinations. Zadaniem tej organizacji jest promocja turystyki i kultury w Europie. Prowadzona przez nią strona internetowa www.europeanbestdestinations.com jest jednym z najchętniej odwiedzanych serwisów dotyczących turystyki na Starym Kontynencie. Edycja bożonarodzeniowa była tak naprawdę rozgrzewką przed konkursem głównym, w którym Poznań także bierze udział, jako jedyny polski kandydat w nadchodzącym roku.

– Nominacje w konkursach organizowanych przez European Best Destinations to duże wyróżnienie, ale także wyraźny komunikat mówiący o wysokiej jakości oferty turystycznej Poznania, potwierdzonej przez uznaną międzynarodową organizację – tłumaczy Jan Mazurczak, prezes zarządu PLOT.
Swój głos na Poznań w konkursie na najlepszą destynację turystyczną w Europie będzie można oddać od 15 stycznia do 5 lutego 2019 roku na stronie www.glosujnapoznan.pl.

foto: Jakub Pindych


IT&CMA