Protest przeciw statkom wycieczkowym w Wenecji

Protest przeciw statkom wycieczkowym w Wenecji

W Wenecji odbyła się w sobotę manifestacja kilku tysięcy przeciwników wielkich statków, wpływających do miasta. Powodem protestu była niedawna kolizja z udziałem olbrzymiego wycieczkowca, który uderzył w mały statek turystyczny. Rany odniosło kilka turystek.

„Wyrzucić statki z laguny” – taki okrzyk wznosili demonstrujący wenecjanie, którzy od lat protestują przeciwko obecności morskich „drapaczy chmur”, jak nazywają wielopiętrowe jednostki, cumujące w rejonie historycznego centrum.

Manifestacja zakończyła się przy placu Świętego Marka. W jej trakcie podkreślano, że natychmiast trzeba wprowadzić zakaz wpływania wycieczkowców.

Jeden z organizatorów wiecu Gianfranco Bettin mówił: – Te giganty muszą opuścić lagunę. Są nie do pogodzenia z ekosystemem, a także niebezpieczne dla miasta. Wyraził przekonanie, że należy rozpocząć poważną dyskusję na temat konsekwencji stacjonowania ogromnych wycieczkowców w postaci poziomu emisji szkodliwych substancji i wpływu na stan morza.

– Musimy wprowadzić ograniczenia, które nie dopuszczą do tego, by statki stanowiły zagrożenie dla miasta, dla ludzi, dla ekosystemu laguny – dodał.

Obecnie obowiązujące plany zakładają stopniowe wycofanie statków wycieczkowych z Wenecji.

W zeszłym roku do weneckiego kanału Giudecca wpłynęły 594 wielkie jednostki, na których pokładzie było ponad 1,5 miliona pasażerów.

źródło: PAP