Przeciąganie liny: Przewoźnicy kontra pasażerowie

Samolot

Dla sektora turystyki na całym świecie epidemia przynosi wiele trudności. Sprawdzamy, jakie ograniczenia dotknęły mieszkańców w różnych krajach świata.

Na przykład grupa amerykańskich senatorów wezwała główne amerykańskie linie lotnicze, by zaczęły wypłacać klientom pieniądze zamiast dysponowania voucherami. Mówią, że ponoszą „moralną odpowiedzialność” za to, że zabezpieczyli miliardy pieniędzy podatników, a teraz muszą im je oddać.

USA: Oddajcie pieniądze

„Uważamy, że na twojej firmie spoczywa moralny obowiązek zapewnienia konsumentom prawdziwych zwrotów, a nie kuponów podróżnych, oraz wspierania wysiłków Departamentu Stanu w celu repatriacji obywateli amerykańskich próbujących wrócić do domu”, zwróciło się dziewięciu senatorów w liście do prezesów jedenastu linii lotniczych.

„Amerykanie potrzebują teraz pieniędzy na podstawowe potrzeby, a nie tymczasowych kredytów na przyszłe podróże” – napisali.

Ustawodawcy chcą, aby linie lotnicze publicznie ujawniły „całkowitą wartość” wszystkich wydanych kuponów podróżnych i kredytów oraz całkowitą liczbę odwołanych lotów.

Kanada: Protest zbiorowy

Linie lotnicze również borykają się z gorącym problemem w Kanadzie.

Pozew zbiorowy został złożony przeciwko Swoop, WestJet, Air Canada, Air Transat i Sunwing z powodu odmowy zwrotu pieniędzy. Jest to tym bardziej interesujące, że dyrektor generalny IATA i dyrektor generalny Alexandre de Juniac napisali list otwarty do biur podróży. Napisał o „ciemnych dniach” dla branży i wyraźnie wezwał organy regulacyjne, aby złagodziły wymagania dotyczące zwrotu gotówki i pozwoliły liniom lotniczym na wydawanie kuponów. Sytuacja jest rozwojowa.

Meksyk: Tanie linie do redukcji

W Meksyku Volaris, super tania linia lotnicza, jest zobowiązana dokonać dodatkowej redukcji w stosunku do tej, którą zalecono 24 marca 2020 r. Pojemność zmierzona na podstawie liczby dostępnych wolnych miejsc w kwietniu 2020 r. zmniejszy się do około 80 % całkowitej operacji w porównaniu z pierwotnie opublikowanym harmonogramem.

W Hiszpanii jak w Indiach i Japonii

W Europie przewiduje się, że PKB turystyki w Hiszpanii spadnie o 32,4% w 2020 roku w porównaniu z rokiem ubiegłym. Odzwierciedla to stratę 54 733 mln euro.

Daleki Wschód również musi się dostosować. Japan Airlines wprowadza dodatkowe cięcia w rozkładach lotów na ten miesiąc. Przewoźnik ogłosił, że do 30 kwietnia 2020 r. ograniczy około 85% usług międzynarodowych. Powiedział już, że redukuje rozkłady o 77%.

JAL będzie nadal latał na kluczowych trasach do Ameryki Północnej i Europy, ale w znacznie zmniejszonej częstotliwości.

Turystyka w Indiach również ucierpiała i to w zadziwiającym tempie. Podróże i turystyka stanowią 9,2% indyjskiego PKB (2018), a sektor turystyki wygenerował w tym roku 26,7 mln miejsc pracy. Stwierdzono, że liczba przyjazdów turystów zagranicznych (FTA) spadła o około 67% rocznie w kwartale styczeń-marzec, podczas gdy w kontekście turystów krajowych odnotowano znacznie niższą liczbę o około 40%.