Przekleństwo Pompejów? Turystka oddała skradzione eksponaty

Kanadyjka, zidentyfikowana jako Nicole, wysłała do biura podróży w Pompejach paczkę wraz z listem. Przesyłka zawierała dwie płytki mozaikowe, części amfory i kawałek ceramiki. Nicole, w wieku 20 lat, ukradła je podczas wizyty w parku archeologicznym.

Dziś Nicole obwinia skradzione eksponaty o… nieszczęście, którego doświadczyła w życiu.  Chodzi o dwukrotne zachorowanie na raka piersi i trudności finansowe.

„Proszę, weźcie je z powrotem, przynoszą nieszczęście. Moja rodzina i ja mieliśmy problemy finansowe. Jesteśmy dobrymi ludźmi i nie chcę przekazać tej klątwy mojej rodzinie ani dzieciom” – napisała w liście dołączonym do przesyłki. Ponadto Nicole napisała również, że wyciągnęła wnioski z tej lekcji i pragnie przebaczenia od Boga.

Jednak Nicole nie jest jedyną osobą, która pokutuje. Paczka zawierała również inny list od zagranicznych turystów wraz z kilkoma kamieniami skradzionymi w 2005 roku. Z biegiem lat wiele skradzionych zabytków zostało zwróconych na miejsce wraz z listami wyrażającymi poczucie winy. Dlatego też urzędnicy parku założyli muzeum prezentujące skradzione przedmioty wraz z listami.

Antyczne Pompeje są jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji Włoch i od lat borykają się z problemem kradzieży przez turystów.

źródło: theguardian

foto: unsplash

 


IT&CM Asia and CTW Asia-Pacific 2020
Zima w Dolinie Słońca!