Rapa Nui odsłania tajemnice

Wyspa Wielkanocna

Przyczyną upadku cywilizacji na Wyspie Wielkanocnej była zmiana klimatu i systemu ekologicznego planety. Do takiego wniosku doszła grupa naukowców z Chile, Hiszpanii i Norwegii. Komunikat prasowy z ich badań publikuje portal Phys.org.

Autorzy pracy obalili dwie tradycyjne teorie, którymi nauka wyjaśniała zanik cywilizacji rdzennych mieszkańców wyspy. Według jednej z nich mieszkańcy wyspy cierpieli z powodu nadmiernej eksploatacji zasobów naturalnych. Według drugiej – Europejczycy zniszczyli tradycyjny styl ich życia.

Głównym powodem upadku cywilizacji wyspiarzy była długotrwała zmiana klimatu, która wpłynęła na zdolność do produkcji żywności – stwierdzili naukowcy. Wynikało to ze stopniowego spadku opadów. Wyspiarze próbowali przystosować się do zmian klimatycznych. Z tego powodu stopniowo próbowali ukształtować prostsze społeczeństwo agrarne. Nie zdążyli…

Wyspa Wielkanocna, czyli Rapa Nui, słynie z moai – kamiennych posągów rozsianych po całej wyspie. Znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

foto: Pexels


IT&CM Asia and CTW Asia-Pacific 2020
Zima w Dolinie Słońca!