Rekordowa liczba turystów w Gdańsku

Gdańsk

Gdańska Organizacja Turystyczna opublikowała wyniki dotyczące ruchu turystycznego w 2018 roku. Z danych wynika, że w porównaniu do 2017 roku miasto odwiedziło aż o 17 proc. więcej turystów, tj. 3,1 mln osób.

W 2018 roku Gdańsk odwiedziło łącznie 3 mln 111 tys. osób – a dokładniej ponad 2 mln turystów, czyli osób, które spędziły w mieście co najmniej jedną noc oraz niemal 1,1 mln odwiedzających, czyli osób, które w Gdańsku nie nocowały. Podobnie jak w poprzednich latach większość – 69 proc. – stanowili Polacy. Najwięcej rodaków przyjechało do Gdańska z woj. pomorskiego (28 proc.), woj. mazowieckiego (12,4 proc.) i woj. warmińsko-mazurskiego (8,5 proc.). Wśród turystów z zagranicy prym wiodą Niemcy (31,4 proc.), Skandynawowie, tj. Norwedzy, Szwedzi i Duńczycy (30,2 proc.) oraz Brytyjczycy (18,4 proc.).

Najczęściej wybieranym środkiem transportu było auto (57,6 proc.), ale ponad 20 proc. gości przyleciało do Gdańska samolotem. Z kolei 13,7 proc. wybrało pociąg. Turyści nocowali głównie w hotelach i u znajomych (odpowiednio 34,1 proc. i 23,3 proc.); mieszkanie na czas pobytu wynajęło 18,7 proc. – co stanowi wzrost w porównaniu do ubiegłego roku, gdy było to jedynie 10,1 proc.

Jakie miejsca w Gdańsku goście najchętniej odwiedzają? Na pierwszym miejscu znalazło się molo w Brzeźnie, następne na podium były Westerplatte i Park Oliwski. Do pierwszej dziesiątki trafiły także m.in. Muzeum II Wojny Światowej, Żuraw, Europejskie Centrum Solidarności i zoo.

źródło: Onet / Gdańska Organizacja Turystyczna
foto: Shutterstock