TTG Polska Dziennik Turystyczny

Rodzina Cittaslow powiększa się

OrnetaPolska Krajowa Sieć Miast Cittaslow zrzesza już piętnaście miejscowości z terenu Województwa Warmińsko-Mazurskiego: jeśli liczyć „stare” miasta członkowskie: Barczewo, Biskupiec, Bisztynek, Dobre Miasto, Gołdap, Górowo Iławeckie, Lidzbark Warmiński, Lubawa, Nidzica, Nowe Miasto Lubawskie, Olsztynek, Pasym, Reszel, Ryn i kończące procedurę Bartoszyce oraz cztery spoza województwa: z Wielkopolski: Murowana Goślina, z województwa śląskiego: Kalety, z lubelskiego: Rejowiec Fabryczny, z pomorskiego: Nowy Dwór Gdański. Członkiem Wspierającym Polskiej Krajowej Sieci Miast Cittaslow jest Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Polska Sieć Cittaslow jest drugą co do wielkości siecią po sieci włoskiej w Stowarzyszeniu liczącym 192 miasta z 30 krajów na sześciu kontynentach.

Co takiego sprawia, że kolejne miasta decydują o tym, że chcą rozwijać się dalej jako Cittaslow – miasteczka spokojnego, lecz jakościowego życia? Są to z województwa warmińsko-mazurskiego – Lidzbark i Orneta, z województwa opolskiego – Prudnik.

W Ornecie, radni miejscy 25 lutego podjęli uchwałę wyrażającą wolę przystąpienia do Międzynarodowego Stowarzyszenia Cittaslow, w Lidzbarku – 12 marca. Obydwa miasta muszą teraz przekazać przez Wojewodę uchwały do Ministra Spraw Zagranicznych i uzyskać jego zgodę na przystąpienie do zrzeszeń międzynarodowych. Równoległym etapem obok spełnienia ustawowych wymogów jest dokonanie samooceny w zakresie spełniania kryteriów członkowskich i zweryfikowanie jej przez organ certyfikujący Polskiej Krajowej Sieci Miast Cittaslow. Ostateczną decyzję o wpisaniu na listę miast członkowskich i wręczeniu certyfikatu członkowskiego podejmują władze Międzynarodowego Stowarzyszenia. Prudnik z opolskiego jest na etapie weryfikacji samooceny.

Co takiego sprawia, że kolejne miasta decydują o tym, że chcą rozwijać się dalej jako Cittaslow – miasteczka spokojnego, lecz jakościowego życia?

– Moim zdaniem, główną przyczyną przystępowania do Cittaslow kolejnych miast jest w głównej mierze chęć życia mieszkańców w miejscowościach, w których życie toczy się spokojniej, nie ma takiego tempa życia, gdzie żyje się godniej, ale jednocześnie na wysokim poziomie. Ludzie nie muszą się spieszyć, a czas wolny po pracy mogą spędzać na łonie natury lub na różnego rodzaju imprezach kulturalnych, czy sportowo-rekreacyjnych, do których mają łatwiejszy dostęp. Duże znaczenie ma także, fakt iż sieć Cittaslow rozwija się bardzo prężnie, miasta które są już jej członkami, tworzą monolit i swoją dobrą współpracą zachęcają inne miejscowości do wstępowania do sieci. Podejmując decyzję o przystąpieniu Lidzbarka do Cittaslow, braliśmy pod uwagę dobro naszego miasta, możliwość dalszego rozwoju, korzystania z doświadczeń miast członkowskich ale także to, że możemy wnieść nowe ciekawe pomysły, które sprawią iż Stowarzyszenie będzie dalej prężnie działać i ewaluować. Nasze walory krajobrazowe, swojski klimat i nasze dziedzictwo kulturowe uatrakcyjnią sieć miast „żyjących powoli” – mówi burmistrz Lidzbarka Maciej Sitarek.

Dlaczego Orneta chce być Cittaslow?

– Cittaslow to pewien zespół działań i cech stylu życia zrównoważonego, pozbawionego pospiechu, gwałtowności, anonimowości. Jest odpowiedzią
na przeciwstawne tendencje do  globalizacji, generalizowania i homogenizacji kultur oraz alternatywą dla intensywnego i często anonimowego życia wielkomiejskiego. Taką filozofię życia skutecznie można realizować w mniejszych miastach czy miasteczkach, w zrównoważonym środowisku, w środowisku pełnym naturalnych zasobów i walorów przyrodniczych – a takim wydaje się nam Orneta i jej okolice. Orneta jest niewielkim ponad 700-letnim miasteczkiem, liczącym ok. 10 tys. mieszkańców, położonym u kresu dawnych Prus Wschodnich, na nizinie Orneckiej pomiędzy wzniesieniem górowskim, a pojezierzem olsztyńskim. Ze względu na malownicze położenie oraz niemal idealnie zachowane obiekty architektury i urbanistyki pochodzące z różnych etapów historycznych, nazywana jest często „Perłą Warmii”. Miasto otaczają duże obszary leśne oraz tereny produkcji rolnej i usług. Jest to potencjał do rozpowszechniania się turystyki ale też lokalnej produkcji rolno-spożywczej i związanych z tym usług. Wierzymy, że przynależność do Cittaslow pozwoli jeszcze bardziej docenić piękno i uroki naszego miasteczka turystom i gościom ale też pozwoli ugruntować „spokojny” kierunek jego rozwoju i poprawić jakość życia jego mieszkańców – mówi zastępca burmistrza Ornety Andrzej Gierlof.

foto: Honorata Wójcik

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *