Rosjanie sprzedają kurorty w Bułgarii

Bułgaria

Pośrednicy w handlu nieruchomościami na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego donoszą o gwałtownym wzroście ofert sprzedaży mieszkań i punktów sprzedaży detalicznej. Znaczną część sprzedających stanowią Rosjanie, którzy w ostatnich latach kupili nieruchomość jako tzw. „letni domek” nad morzem.

Burgas przywitało nowy rok zamkniętymi sklepami i restauracjami, wystawionymi na sprzedaż lub w leasingu. W mieście jest na sprzedaż ponad 15 znanych obiektów, w tym piano bar, restauracje, kawiarnie i gastronomia.

Oczekuje się, że wkrótce prywatni komornicy wystawią na sprzedaż kilka hoteli, a nawet prywatną klinikę w Słonecznym Brzegu, jak podaje lokalny kanał telewizyjny Nova TV. „Liczba wystawianych na sprzedaż obiektów handlowych, hoteli i restauracji zdecydowanie rośnie” – mówi agent nieruchomości Nikolina Dimitrova.

Jednak wśród potencjalnych nabywców tych obiektów nie ma emocji. Brytyjczycy na początku XXI wieku, główni inwestorzy na bułgarskim rynku nieruchomości, w większości sprzedawali swoje nieruchomości. Teraz kolej na Rosjan. Według pośredników zajmują się sprzedażą mieszkań i domów ze względów ekonomicznych.

„Są Rosjanie, którzy zaciągali pożyczki w rublach na zakup mieszkania w Bułgarii. A po upadku rubla w stosunku do euro stało się to dla nich nieopłacalne. Kupując je obiecywano im, że na mieszkaniach będzie można zarobić, bo zamknięte granice tak się nie dzieje – mówi pośredniczka Petya Simeonova z Pomorie.

„Ponad 5 tysięcy mieszkań w Pomorie jest własnością obywateli rosyjskich, ale w tej sytuacji zaczął się przypływ i Rosjanie wystawiają swoje mieszkania na sprzedaż. Ale co ważne, Bułgarzy zaczęli wykazywać zainteresowanie zakupem.

W Pomorie, oprócz morza, słońca i piasku, jest coś, czego nie ma w innych miejscach – lecznicze błoto ”- komentuje burmistrz Pomorie Iwan Aleksiejew.

To Bułgarzy są teraz głównymi nabywcami nieruchomości wypoczynkowych. „Na wybrzeżu przede wszystkim szukają nieruchomości w Burgas. Zainteresowanie zakupem nieruchomości w Burgas wykazują zarówno obcokrajowcy, jak i mieszkańcy innych miast w kraju. Miasto jest doskonale położone – między południowym a północnym wybrzeżem ”- mówi pośredniczka nieruchomości Velina Vasileva.

W związku z oczekiwanym wejściem do strefy euro wielu Bułgarów zdecydowało się zainwestować w nieruchomości.

Jednocześnie 80% transakcji zawieranych jest z wykorzystaniem kredytów hipotecznych, Bułgarzy obawiają się, że lewa straci na wartości i woli inwestować w nieruchomości. „Kupują na wynajem, ponieważ nieruchomość pozostaje towarem, który nigdy nie traci na wartości, jak złoto” – uważają sprzedawcy. Zwracając uwagę na zainteresowanie kupujących również Sozopolem i Nesebyrem.

Kolejnym trendem ostatnich miesięcy są tureckie inwestycje w nieruchomości na wybrzeżu, ale tutaj mowa bardziej o interesach komercyjnych.

foto: Oleg Chervinsky


ASEAN Tourism Forum