TTG Polska Dziennik Turystyczny

San Francisco łagodzi obyczaje. Co na to przestępcy, sorry – rezydenci?!

San Francisco

Od „przestępcy” do „osoby zaangażowanej w wymiar sprawiedliwości”: San Francisco walczy z przestępczością za pomocą języka.

Wobec rosnącej fali przestępczości i nierówności społecznych, San Francisco postanowiło uzdrawiać… język. Zbrodniarze, przestępcy i uzależnieni będą teraz nazywani nowymi, bardziej politycznie poprawnymi określeniami. Nowe wytyczne językowe „po pierwsze – osoba” zostały wprowadzone przez radę miejską, jak donosi „San Francisco Chronicle”. Odtąd skazany przestępca zwolniony z więzienia będzie nazywany „osobą zaangażowaną w wymiar sprawiedliwości” lub „powracającym rezydentem”.

Nieletni przestępcy będą teraz delikatnie określani mianem „młodej osoby dotkniętej wymiarem sprawiedliwości wobec nieletnich”. Narkoman zostanie nazwany „osobą z historią używania substancji odurzających”, podczas gdy osoba warunkowo zwolniona będzie nazywana „osobą pod nadzorem”.

Rezolucja ma na celu zwalczanie „stygmatów społecznych, barier postaw i utrzymujących się negatywnych stereotypów”, które „służą jedynie utrudnianiu i oddzielaniu ludzi od społeczeństwa oraz sprawiają, że instytucjonalizacja rasizmu i supremacji wydaje się normalna”. Ukłon w stronę zwalczania rasizmu jest zgodny z kursem w 2019 r., ale rada nie wyjaśniła, dlaczego zdecydowała się kojarzyć pojęcia takie jak „przestępca” z mniejszościami rasowymi. Być może rasistowski język jest sam w sobie?

Mimo że ustalono to w niewiążącej rezolucji, prokurator okręgowy miasta popiera nowy język, a burmistrz Londyn Breed obiecał współpracować z zarządem w tej sprawie.

Oprócz własnych „zbrodni” przeciwko językowi angielskiemu, rada ma poważniejsze problemy, z którymi musi się zmagać. Według FBI, San Francisco jest miastem gdzie najczęściej w USA dochodzi do kradzieży z włamaniem, kradzieży i wandalizmu. Codziennie popełnianych jest tam 148 przestępstw przeciwko mieniu. W miejskiej sieci transportu publicznego BART przestępczość wzrosły ponad dwukrotnie w ciągu ostatnich czterech lat, a obywatele błagali ustawodawców, by zajęli bardziej stanowcze stanowisko wobec bezczelnych napaści.

(BS)
foto: Pixabay

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *