Sawonia Południowa – natura i kultura

Zamek Olavinlinna

Ta historyczna prowincja Finlandii ma ogromny potencjał turystyczny: wspaniałe jeziora z najczystszą w Europie wodą, rozwiniętą bazę sportów wodnych i bogatą ofertę kulturalną.

Przyroda jest dla nas największym skarbem, dobrem narodowym, Finowie mają we krwi szacunek do natury. Zielona i czysta przestrzeń to najlepszy nasz produkt turystyczny. Region nad kompleksem jeziornym Saimaa jest gwarancją udanego wypoczynku w ciszy i spokoju, a także aktywnego i kulturalnego spędzania czasu – rekomenduje Tanja Heiskanen – product manager w Centrum Informacji Turystycznej Savonlinna Travel. Choć każdego roku przybywa coraz więcej gości, nie trzeba się obawiać tłumów, bo to przecież ogromny teren – ok. 18 000 km² z czego 87% stanowią lasy. Mieszka tu na stałe ok. 155 tys. ludzi, a na każdego przypada – jak podają statystyki – 200 metrów wybrzeża.

Przepiękne krajobrazy, urozmaicone szlaki wodne, gęste lasy, prawie 13 tysięcy wysepek, 2 parki narodowe, znakomita infrastruktura turystyczna – to tylko niektóre z walorów regionu, który szczyci się najdłuższą tradycją turystyczną w Finlandii; w 1843 r. utworzono tu rezerwat przyrody Punkaharju.

W krystalicznie czystych wodach żyją nerpy obrączkowane (gatunek fok pod szczególną ochroną) i ryby (łososie, okonie, szczupaki, pstrągi, sandacze, trocie). Wędkowanie jest tu przyjemne i łatwe, możliwe nawet na terenie parków narodowych, licencję można uzyskać w ośrodkach wypoczynkowych, wypożyczalniach sprzętu, a nawet na stacjach benzynowych. Turyści wynajmują kanoe, łodzie, żaglówki, ekwipunek, wyruszają na wyprawę wędkarską lub relaksacyjną – także z przewodnikiem. Ciekawą atrakcją są rejsy statkami i promami (od godzinnych do 2-dniowych). Na turystów czekają szałasy i miejsca na ogniska (z gotowym drewnem!), szlaki piesze i rowerowe, a w zimie trasy narciarstwa biegowego oraz łyżwiarstwa (także na zamarzniętych jeziorach), sauny, baseny, spa. To idealne miejsce dla miłośników dzikiej przyrody, wodniaków, wędkarzy i tych wszystkich, którzy są złaknieni prawdziwego kontaktu z naturą, z dala od masowej turystyki i zatłoczonych kurortów.

Opera na jeziorze
Za kulturalną stolicę regionu, a jednocześnie jej wizytówkę uchodzi Savonlinna, która dzięki różnorodnej ofercie staje się coraz częściej wybieranym kierunkiem dla gości zagranicznych – głównie z Rosji, Niemiec i Estonii, a także z krajów azjatyckich. Ma malownicze położenie, świetnie rozwiniętą infrastrukturę i bogatą ofertę kulturalną, której przewodzi słynny coroczny festiwal operowy w średniowiecznym zamku św. Olafa. Koncerty odbywają się 5 lub 6 razy w tygodniu przez miesiąc i ściągają ponad 60 tysięcy melomanów z całej Europy. Programy i bilety dostępne są już rok wcześniej. Muzyka w Savonlinnie to także jazz, rock, folk, wystawa o znanym hardrockowym zespole Lordi, występy w restauracjach i klubach, koncerty i przedstawienia w zabytkowym, największym na świecie drewnianym kościele Kerimäki i w salach koncertowych. Międzynarodowym prestiżem cieszy się festiwal muzyczny w Mikkeli. Turyści, którzy wypoczywają nad jeziorami Saimaa, chętnie odwiedzają tamtejsze muzea, centra sztuki i galerie, podziwiają fińskie rękodzieło, rodzimą sztukę użytkową, cenione na świecie wyroby szklane i ceramiczne, a w butikach – odzież skandynawskich projektantów. Rekordową liczbą odwiedzin (30 tys. rocznie) cieszy się Muzeum Lasu Lusto w Punkaharju – uznawane za najlepszy tego typu obiekt na świecie.

Noclegi
W Sawonii Południowej znajduje się ponad 45 tysięcy domków letniskowych. Część z nich jest wynajmowana turystom, którzy chcą wypoczywać w typowo fińskim stylu: drewniany domek nad brzegiem jeziora, do dyspozycji sauna i łódź. Bez sąsiadów i bez zgiełku. Popularnością cieszą się także kameralne ośrodki wczasowe, hotele, farmy, pensjonaty, pola kempingowe i komfortowo wyposażone drewniane wille. Najlepszym przykładem tych ostatnich jest rodzinnie (od 1658 r.!) prowadzona posiadłość Holiday Resort Järvisydän. Wiele ośrodków ma świetne zaplecze rekreacyjne oraz możliwości organizowania spotkań firmowych i konferencji. Tutejsze restauracje bazują głównie na produktach lokalnych, a najbardziej pożądane są oczywiście ryby z najczystszego europejskiego jeziora.

Atutem jest dobrze rozwinięty system transportowy (lotnisko w Savonlinnie, świetne drogi, skomunikowane ze sobą autobusy i pociągi). Informacje turystyczne i kontakt z tour-operatorami: www.savonlinna.travel.

Alina Woźniak