Sezon turystyczny w Turcji rozpocznie się w kwietniu

Władze tureckie mają nadzieję, że odbudowa rynku turystycznego rozpocznie się w 2021 roku.

Minister Kultury i Turystyki Mehmet Nuri Ersoy w rozmowie z lokalnymi mediami powiedział, że te nadzieje wiążą się przede wszystkim ze szczepieniem COVID-19, które rozpoczęło się w Europie. Jego zdaniem do kwietnia proces ten „osiągnie pewien punkt”, co pozwoli z większą pewnością planować podróże latem. Do tego czasu sytuacja z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w samej Turcji również powinna się ustabilizować.

Według szacunków ministra, Turcja wyjdzie z „czerwonej strefy”, gdy liczba nowych przypadków COVID-19 nie przekroczy dziennie 2500. Dzięki takim statystykom kraje europejskie mogą wznowić lub zwiększyć liczbę połączeń z tureckimi miastami. W styczniu każdego dnia w Turcji odnotowuje się od 9 do 13 tysięcy przypadków koronawirusa.
„Naszym celem jest rozpoczęcie sezonu turystycznego 2021 r. w kwietniu” – powiedział minister. Jego zdaniem wczesne rozpoczęcie sezonu w porównaniu z krajami konkurencyjnymi pozwoli Turcji w znacznym stopniu zniwelować straty w 2020 roku.

Według ministra Turcja straciła w 2020 r. 68% turystów zagranicznych. Łącznie kraj odwiedziło około 15,5 mln gości z zagranicy. Przychody z turystyki wyniosły nieco ponad 11 miliardów dolarów.

foto: Pexels


ASEAN Tourism Forum