Skarby Umbrii. Podróż w czasie

Umbria

Od starożytności poprzez średniowiecze i renesans Abruzja, Lacjum, Marche i Umbria (regiony środkowych Włoch) znajdowały się w centrum wydarzeń historycznych, kulturowych i religijnych. Miasta niesamowicie się rozwijały, kumulując perły dziedzictwa artystycznego złożonego z wykopalisk archeologicznych, kościołów, zamków i budynków.

Średniowieczne osady w centrum Włoch są przykładem przekroju historyczno-artystycznego, który najlepiej reprezentuje nieprzeciętną kulturę artystyczną Bel Paese. Do dziś zdobywają serca odwiedzających.

Podwójne mury Perugii

Położona na nieregularnym wzgórzu, Perugia jest największym miastem Umbrii. Jej najważniejsze zabytki są umiejscowione w centrum historycznym, otoczonym dwoma rzędami murów etruskich i średniowiecznych.

Perugia

Podróż do Gubbio jest jak podróż w czasie. To jedno z najstarszych miast w regionie, położone jest na różnych wysokościach na jednym ze zboczy Monte Ingino. Gubbio poprzecinane jest licznymi schodami i malowniczymi średniowiecznymi uliczkami.

Spoleto było stolicą antycznego księstwa longobardzkiego. To gęsto zabudowane kamienne miasto, zanurzone w zieleni. Wewnątrz można odnaleźć mnóstwo ciekawych skrótów i skarbów architektury.

Terni czy Todi

Architektura Terni jest nowoczesna i dynamiczna, to jedyny przykład włoskiego miasta odbudowanego po bombardowaniach II wojny światowej według jednego wzoru projektu Mario Ridolfiego. Todi to miasto rodzinne Jacopone, mistycznego autora pieśni. W pobliżu Piazza del Popolo, jednej z najznakomitszych w Umbrii, wznosi się kościół wczesnochrześcijański San Fortunato, przebudowany pod koniec XIV wieku na styl gotycki, z kolei świątynia Santa Maria della Consolazione, otoczona murami z XIII, których projekt przypisuje się Bramantemu, uważana jest za symbol architektury renesansowej.

Orvieto

Foligno – centrum świata

Orvieto położone jest na szczycie wzgórza i stamtąd przyciąga swoim urokiem rzesze turystów, którzy co roku odwiedzają to miejsce. Znane jest przede wszystkim dzięki katedrze, która jest jednym z niekwestionowanych symboli włoskiego gotyku.

Innym miastem o renesansowej architekturze jest Foligno uważane przez niektórych za „centrum świata”; można tam podziwiać wspaniałe budowle, m.in. domy rodziny Orsinich i Trincich, gdzie znajdziemy freski Gentilego da Fabriano.

(nelG)
foto: Pixabay


IT&CMA
IT&CMA