Słowacja luzuje restrykcje i otwiera hotele

Tatry Wysokie w Słowacji

Fot. Unsplash

Od poniedziałku Słowacja ma odejść od części restrykcji związanych z koronawirusem, m.in. po raz pierwszy od czterech miesięcy zostaną otwarte słowackie hotele, parki wodne i ośrodki narciarskie Jasna Chopok oraz Strbske Pleso. Wielu z Polaków będzie mogło udać się na upragnioną majówkę na Słowację, bez kwarantanny wjadą zaszczepieni i ozdrowieńcy.

Po raz pierwszy od czterech miesięcy na Słowacji, od poniedziałku zostaną otwarte sklepy i zakłady usługowe, działalność wznowią hotele i pensjonaty. Warunkiem będzie utrzymywanie reżimu sanitarnego oraz posiadanie negatywnego testu na COVID-19. Jednak najważniejszą informację jest fakt, otwarcie hoteli dla polskich obywateli na czas majówki.

Nieczynne pozostaną restauracje. Jeżeli sytuacja epidemiczna się nie pogorszy, to zniesienie kolejnych restrykcji będzie możliwe po 26 kwietnia br.

Turystyka na Słowacji wraca

Mimo kończącego się sezonu zimowego, Słowacy będą mogli skorzystać ze stoków narciarskich. W Jasnej Chopok do dyspozycji narciarzy będzie północna strona ośrodka i rejony Biela Put, Lukova-Priehyba i Rovna Hola. W ośrodku Strbske Pleso w Wysokich Tatrach do dyspozycji będą rejony Solisko, Esíčko, Interski a Turistická.

Na trasach zjazdowych w Jasnej Chopok i Strbskim Plesie jest obecnie od 40 do 80 cm śniegu i w najbliższych dniach zapowiadane są kolejne opady. Jeżeli warunki atmosferyczne i narciarskie będą sprzyjające to planowane jest także otwarcie najwyżej położnej trasy zjazdowej w Siodełku Łomnicy (2190 m n.p.m.).

Od poniedziałku działać będą także hotele i pensjonaty. Osoby zakwaterowane w specjalnych hotelach TMR otrzymają specjalne ceny karnetów narciarskich. Żeby jednak móc jednak tam pozostać i skorzystać z ośrodków narciarskich TMR w Wysokich i Niskich Tatrach, należy okazać negatywny test na COVID-19 nie starszy niż 72 godz.

Słowacja luzuje obostrzenia

Od poniedziałku w kościołach będą możliwe nabożeństwa i msze święte z udziałem wiernych, które od grudnia mogły być przekazywane jedynie przez internet. Dozwolone będą także rekreacyjne podróże do innych powiatów niż ten stałego zamieszkania.

Możliwe będzie uprawianie sportu, ale tylko na otwartych przestrzeniach i w grupach do sześciu osób. Podobny limit ma obowiązywać na basenach. Zostaną otwarte ogrody zoologiczne i botaniczne, muzea i galerie.

Zasady wjazdu na Słowację

Do tej pory wszyscy Polacy wjeżdżający do Republiki Słowackiej podlegali bezwzględnej kwarantannie w warunkach domowych lub państwowych ośrodkach izolacji na okres 14 dni. Jak przekazało w czwartek wieczorem tamtejsze ministerstwo zdrowia, od poniedziałku zwolnieni z kwarantanny będą:

  • ozdrowieńcy (osoby, które przeszły COVID-19 do 180 dni przed przekraczaniem granicy);
  • osoby, które przyjęły pierwszą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 i upłynęły więcej niż 4 tygodnie;
  • osoby, które przyjęły obie dawki i minęło więcej niż 14 dni.

Dla powyższych osób nie jest potrzebny test na koronawirusa, jednak trzeba udokumentować, kiedy dana osoba była zaszczepiona lub otrzymała pozytywny wynik na COVID-19.

Z obowiązkowej kwarantanny zwolnieni są jeszcze m.in. kierowcy transportu towarowego, służby zdrowia, zakładów pogrzebowych i autobusów, piloci i załogi statków powietrznych oraz maszyniści i obsługa transportu kolejowego.

źródło: onet


ASEAN Tourism Forum