Solniczki od Paryża po Nowy Jork

Katalog solniczek Muzeum Żup Krakowskich

Używamy ich niemal codziennie. W naszych kuchniach i na stołach odgrywają ważną rolę. Mowa o solniczkach. Czasami są tylko zwykłymi przedmiotami użytkowymi, ale niekiedy można śmiało powiedzieć, że to prawdziwe dzieła sztuki. Przekonać o tym będzie się można w Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, które to zaprasza na spotkanie z autorką katalogu solniczek, kustosz Klementyną Ochniak-Dudek. Odbędzie się ono 8 lutego 2015 r., o godz. 11.00 w Zamku Żupnym w Wieliczce. Podczas spotkania autorka opowie o niezwykłej, najcenniejszej w Polsce kolekcji oraz oprowadzi po wystawie „Solniczki – małe arcydzieła sztuki”. Organizatorzy zapewniają, iż wśród gości rozlosowany zostanie jeden katalog. Wstęp bezpłatny.

„Katalog solniczek Muzeum Żup Krakowskich” jest pierwszym, systematycznym opracowaniem solniczek, wchodzących w skład kolekcji gromadzonej przez Muzeum od 40 lat. Ten unikatowy zbiór obejmuje dzieła powstałe od wieku XVI do czasów współczesnych z niemal wszystkich kontynentów. Wyróżnia się bogactwem pod względem ilości (770 obiektów) a zwłaszcza rodzajów i typów rozwiązań solniczek – pojedynczych, występujących w parach lub większych zestawach albo stanowiących składnik większych serwisów stołowych.  Nowy katalog to ciekawa pozycja zarówno dla znawców, miłośników rzemiosła artystycznego oraz wszystkich zainteresowanych historią przemian obyczajowych i kulturowych. Całość poprzedza wstęp – w wersji polskiej i angielskiej – będący krótkim i kompetentnym zarysem dziejów solniczek oraz prezentacją charakteru kolekcji Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Czytelnik może prześledzić zmiany form solniczek w różnych epokach i porównać współczesne sobie dzieła sztuki i wzornictwa, powstałe od Petersburga i Moskwy po Nowy Jork czy Kanton. Reprezentowane są wytwórnie rodzime i najbardziej znane na świecie centra produkcji, poczynając od takich złotniczych ośrodków jak Norymberga i Augsburg oraz dla porcelany – Miśni. Wydawnictwo  zawiera 521 not katalogowych, 571 kolorowych fotografii w tym także całostronicowe reprodukcje wybranych obiektów zbliżając publikację do formy albumowej.

Solniczki zostały zaprezentowane w grupach wyodrębnionych ze względu na materiał, z którego je wykonano: złotnictwo i metale, szkło, ceramika, drewno, inne materiały, oddzielną i bardzo ciekawą grupę stanowią łyżki do soli. Orientację w tak dużym zespole ułatwiają załączone indeksy: twórców i topograficzny.


IT&CMA