Sri Lanka zabiega o powrót turystów

Sri Lanka

Sri Lanka oferuje branży turystycznej roczne moratorium na spłatę pożyczek i odsetek. Po atakach bombowych w Niedzielę Wielkanocną liczba przyjazdów turystycznych spadła, a hotele w stolicy i poza nią doświadczają dużych strat w dochodach.

Minister finansów Eran Wickremaratne poinformował, że bank centralny przygotuje przepisy umożliwiające moratorium na spłatę kredytów i odsetek. Branża zwróciła się wcześniej o dwuletnie moratorium na spłatę kredytów i 12-miesięczne moratorium na spłatę odsetek.

Prezes Stowarzyszenia Hoteli Turystycznych Sri Lanki Sanath Ukwatte powiedział, że jednym z kluczowych wezwań skierowanych do rządu było kompleksowe sprawozdanie z wyników podjętych środków bezpieczeństwa i innych podjętych działań takich jak: uaktualnienie zadań misji zagranicznych, kredyty uprzywilejowane w celu utrzymania płynności finansowej i zapotrzebowania na kapitał obrotowy; zrzeczenie się wszystkich odsetek od pożyczek osobowych i zmiana harmonogramu spłat pożyczek uzyskanych przez pracowników hotelu na okres dwóch lat; zlikwidowanie opłat celnych za wszystkich importowane urządzenia bezpieczeństwa i odroczenie różnych podatków od dochodów wypłacanych przez hotele.

Wickremaratne powiedział, że Sri Lanka pozwoli na bezcłowy import skanerów bezpieczeństwa i wykrywaczy metali do użytku w hotelach, szkołach lub innych firmach. Dodał: „To nie tylko dla turystyki, ale dla wszystkich sektorów, którzy jej potrzebują”.

Tymczasem przywódcy tego kraju próbują przywrócić zaufanie do bezpieczeństwa kraju wśród społeczności międzynarodowej, w tym do zaprzestania polityki informacyjnej zniechęcającej do podróży na Sri Lankę.