Swarzędzki Szlak Meblowy

Swarzędzki Szlak Meblowy

Szlak powstał dzięki współpracy Urzędu Miasta i Gminy Swarzędz, Swarzędzkiego Centrum Historii i Sztuki, Cechu Stolarzy Swarzędzkich oraz Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej.

– Społeczeństwo Swarzędza stara się pielęgnować tradycje stolarskie – choćby poprzez organizację Józefinek czy otwarcie Swarzędzkiego Centrum Historii i Sztuki. Naturalną kontynuacją naszych wcześniejszych działań jest stworzenie Swarzędzkiego Szlaku Meblowego, który łączy wątki stolarskie w jedną spójną całość – mówi Marian Szkudlarek, Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz.

Szlak prezentuje zarówno dzieje, jak i obecny stan rzemiosła meblowego. Na trasie znalazły się m.in.: dom Antoniego Tabaki – twórcy najnowocześniejszego zakładu meblarskiego w Polsce międzywojennej oraz miejsce po jego dawnej fabryce, późniejszym zakładzie słynnych Swarzędzkich Fabryk Mebli.

Podczas spaceru będzie można obejrzeć ekspozycję współczesnych mebli lokalnych producentów, prezentowaną w historycznym pawilonie oraz odnaleźć oryginalne meble plenerowe, ustawione w ramach Meblowania miasta. Finałem zwiedzania jest nowoczesna ekspozycja Swarzędzkiego Centrum Historii i Sztuki, gdzie w Strefie Stolarza można zobaczyć tradycyjny warsztat stolarski, poznać gwarowe nazwy narzędzi i zbudować wirtualne krzesło.

Szlak można zwiedzać w trakcie wycieczek z przewodnikiem, które rozpoczynają się pod słynnym swarzędzkim krzesłem w rozmiarze XL, które stanowi charakterystyczny element panoramy miasta. Bilety w cenie 10 zł i 6 zł (ulgowy) można kupić na stronie www.szlakmeblowy.swarzedz.pl.

– Unikatowym doświadczeniem, dostępnym jedynie w czasie wycieczek zorganizowanych, jest możliwość wizyty w działającym zakładzie stolarskim lub tapicerskim i wysłuchania opowieści pracujących w nim rzemieślników. Jako stolarz nie mogę tego nazwać inaczej, jak prawdziwym gwoździem programu – uśmiecha się Piotr Kasprzak, Starszy Cechu Stolarzy Swarzędzkich.

Po szlaku można też wędrować samodzielnie, korzystając z folderu, dostępnego w Swarzędzkim Centrum Historii i Sztuki, punktach informacji turystycznej oraz w wersji elektronicznej.

– W powszechnej świadomości Swarzędz łączy się z meblami. Wykorzystując to skojarzenie stworzyliśmy atrakcyjną ofertę bazującą na turystyce doświadczeń dla osób zainteresowanych rzemiosłem i lokalnymi tradycjami – podkreśla Jan Mazurczak, Prezes Zarządu Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej.

foto: Jakub Pindych


IT&CMA