Świat lepszy dzięki turystyce

Ceremonia otwarcia ITB 2017 – wystąpienie Teleb Rifai, Sekretarza Generalnego UNWTO

– Naszym głównym celem jest uczynić świat lepszym – te słowa wypowiedział Taleb Rifai, Sekretarz Generalny UNWTO podczas ceremonii otwierającej ITB 2017 w Berlinie. Rifai odchodzi w tym roku ze stanowiska i było to ostatnie wystąpienie w jego dotychczasowej roli. W ITB 2018 Rifai weźmie udział jako odwiedzający.

Taleb Rifai był jednym z kilku gości specjalnych, których wystąpienia można było obejrzeć podczas ceremonii otwierającej berlińskie targi turystyczne, która miała miejsce 7 marca 2017 r. W uroczystości wzięli udział również: Michael Müller – burmistrz Berlina, dr Christian Göke – szef berlińskich targów, Brigitte Zypries – Minister Federalnego Ministerstwa ds. Gospodarki i Energii, Michael Frenzel – prezes Niemieckiego Związku Przedsiębiorców Turystycznych (BTW) oraz dr Seretse Khama Ian Khama – prezydent Botswany, partnerskiego kraju ITB 2017.

Wstąpienie Sekretarza Generalnego UNWTO było jednym z najbardziej poruszających momentów wieczoru. Jego zdaniem turystyka może zmienić naszą rzeczywistość i zbudować większe zaufanie w świecie charakteryzującym się deficytem tolerancji.

– Żyjemy w najgorszych czasach, ale i w najlepszych czasach – powiedział Taleb Rifai, który nawiązując do słów Karola Dickensa odniósł się do współczesności. W ten sposób należy jego zdaniem mówić o zagrożeniu terroryzmem, narastaniu tendencji nacjonalistycznych, izolacjonizmu i zagrożeniu wolności mediów w niektórych krajach europejskich. Z drugiej strony są to wyzwania dla turystyki i prowadzone działania mają zapewnić wolność podróżowania. Dzięki temu turystyka będzie lśnić poprzez ciemność.

Lśnienie turystyki będzie można zobaczyć ponownie na ITB za rok. Najważniejsze spotkanie przemysłu turystycznego potrwa od 7 do 11 marca 2018 r.

tekst i foto: Agnieszka Nowak i Leszek Nowak, www.2ba.pl