TTG Polska Dziennik Turystyczny

Szalone Dni Muzyki 2016

Szalone Dni Muzyki 2016Już w najbliższy piątek rozpocznie się siódma polska edycja festiwalu Szalone Dni Muzyki, organi-zowania przez Orkiestrę Sinfonia Varsovia, francuskie C.R.E.A. oraz Fundację Ogrody Muzyczne. Przez trzy dni (23-25 września) wszystkie przestrzenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej zosta-ną opanowanie przez wiernych melomanów oraz słuchaczy dopiero zaczynających swoją przygodę z muzyką klasyczną. Na gości czeka jak zawsze prawdziwy ocean muzycznych atrakcji – blisko 60 koncertów.

Hasło przewodnie tegorocznej edycji – Natura – będzie okazją dla słuchaczy do poszukiwań odgłosów przyrody zawartych w muzyce. Niech stałych bywalców na manowce nie wyprowadzą nowe nazwy sal inspirowane przyrodą: Gwiaździsta, Morska, Księżycowa, Leśna i Słoneczna, które zastąpią do-tychczasowe: Salę Moniuszki, Sale Redutowe, Zascenie, Salę Młynarskiego i festiwalowy namiot. Po-nieważ w przyrodzie nic nie ginie, w tym roku publiczność łatwo odnajdzie się w gąszczu wydarzeń dzięki przygotowanej na tę okoliczność specjalnej aplikacji.

Wszystkim, którzy jeszcze nie zaplanowali swojej podróży po tej koncertowej dżungli, polecamy kilka ścieżek:

Piątkowy wieczór będzie doskonałą okazją do odważniejszego podejścia do muzyki klasycznej i się-gnięcia po repertuar XX wieku. Najpierw o godzinie 20.30 w sali Morskiej Meccore String Quartet odsłoni przed słuchaczami bardziej emocjonalną stronę muzyki współczesnej w I Kwartecie smyczko-wym Métamorphoses nocturnes György’a Ligetiego, by następnie zanurzyć się w mroźnym fińskim krajobrazie kwartetu Jeana Sibeliusa. Koncert o 21.30 w sali Gwiaździstej pozwoli natomiast na bez-pośredni kontakt z samym kompozytorem – Krzysztof Penderecki zadyryguje swoim Concerto grosso na trzy wiolonczele i orkiestrę.

Sobotnią wycieczkę warto rozpocząć już od rana – o godzinie 11.00 w sali Gwiaździstej, gdzie zabrzmi inspirowana sielankowymi widokami wsi VI Symfonia F-dur „Pastoralna” Ludwiga van Beethovena. Podczas tego koncertu rodzinnego, w wykonaniu Sinfonii Varsoviima się podobno pojawić sam kom-pozytor. O 12.30 swoje kroki warto skierować ku sali Księżycowej, by zmienić muzyczną epokę. Na słuchaczy czeka tam zespół Musica Viva, który zaprezentuje barokowe kompozycje Georga Philipa Telemana i Georga Friedricha Haendla. Zagubione ogniwo pomiędzy barokiem i współczesnością odkryje dzieło Maxa Richtera, który „przekomponował” i uaktualnił słynne Cztery pory roku Vivaldie-go – będzie się można o tym przekonać ponownie w sali Gwiaździstej o godzinie 13.30. Następnie, o godzinie 18.30 w sali Leśnej doświadczymy, jak naturalnym dla człowieka stanem jest muzykowanie i kontakt z dźwiękiem. Umożliwi to koncert interaktywny „Muzyczna natura człowieka”, prowadzony przez kompozytora, Sławomira Wojciechowskiego, który zachęci słuchaczy do aktywnego włączenia się w tworzenie muzyki. Dobrym podsumowaniem różnorodnych muzycznych wrażeń tego dnia bę-dzie spektakl „Cały na biało” (o 20.00 w sali Słonecznej) w wykonaniu młodych wykonawców – Orkie-stry Symfonicznej Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu i zespołu Frument, któ-ry zawierać będzie inspiracje lokalnym folklorem Mazowsza.

Niedzielna wyprawa zapowiada się jeszcze bardziej intensywnie. Tym razem można rozpocząć  kame-ralnie od sonat Beethovena i Brahmsa w interpretacji skrzypka Oliviera Charliera i pianisty Franka Braleya  (o 11.00 w sali Morskiej). Godzina 13.00 to już zmiana obsady i muzycznej stylistyki na bar-dziej barokową – Mariusz Patyra z towarzyszeniem Polskiej Orkiestry Kameralnej zajmie się Czterema porami roku Vivaldiego. Po tym koncercie warto nie oddalać się od sali Księżycowej, gdyż już o 14.30 Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Grzegorza Nowaka zaprezentuje tam przyrodnicze ciekawostki z twór-czości mniej znanych kompozytorów klasycyzmu, Carla Stamitza i Justina Heinricha Knechta. Godzinę później w sali Gwiaździstej piękno i grozę górskiego krajobrazu zilustruje Symfonia alpejska Richarda Straussa, którą wykona Orkiestra Filharmonii Narodowej. Będąc już przy wielkiej symfonice, warto sprawdzić, jak z tak wymagającą obsadą radzą sobie początkujący muzycy. O 16.30 w sali Księżycowej w wykonaniu orkiestr symfonicznych ze szkół muzycznych w Łodzi i Bydgoszczy zabrzmi prawdziwa muzyka sfer – Planety Gustava Holsta. Na uspokojenie emocji po całym festiwalu można jeszcze zażyć o 18.00 w sali Gwiaździstej sporej dawki minimalistycznej twórczości Philipa Glassa, który nawiązuje do zmienności pór roku w swoim koncercie skrzypcowym The American Four Seasons.

Jeśli ktoś jeszcze nie zdecydował się na poddanie temu zbiorowemu festiwalowemu szaleństwu, to najwyższy czas skierować swoje kroki do Teatru Wielkiego Opery Narodowej. W gęstwinie muzycz-nych gatunków każdy znajdzie coś dla siebie. Czekając na pierwsze dźwięki koncertu inauguracyjnego zachęcamy zatem wszystkich, aby odkryli swoją muzyczną naturę.

Szalone Dni Muzyki 2016 | Natura
23-25 września 2016 r.
Teatr Wielki – Opera Narodowa, Pl. Teatralny 1, Warszawa

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *