TTG Polska Dziennik Turystyczny

Szlak Unitów Sokołowskich

Szlak Unitów Sokołowskich

Celem niniejszego projektu jest wytyczenie, oznakowanie i wypromowanie szlaku turystycznego łączącego zabytki kultury materialnej związane z Unitami na terenie Powiatu Sokołowskiego. Znajdujące się tu cerkwie unickie i inne pamiątki po Unitach świadczą o bogatej i różnorodnej historii naszych ziem, są świadectwem wielokulturowości i wyróżnikiem części Podlasia, znajdującej się w granicach administracyjnych województwa mazowieckiego.

Sokołów Podlaski i Powiat Sokołowski do początku XIX wieku zamieszkane były w dużej części przez ludność wyznania unickiego. Ich przodkowie Rusini w wieku XIV i XV kolonizowali Podlasie, w tamtym okresie znajdujące się w granicach Wielkiego Księstwa Litewskiego aż do rzeki Liwiec, na równi z ludnością z Mazowsza. Miasto Sokołów Podlaski powstało i rozwijało się wokół dwóch rynków: Lackiego, zamieszkałego przez Polaków i Ruskiego, zamieszkałego przez Rusinów. Każda społeczność miała swoją świątynię.

Tak więc w mieście był kościół katolicki i cerkiew prawosławna. Podobnie było na terenie Powiatu Sokołowskiego, gdzie część wiosek zamieszkiwana była przez ludność pochodzenia polskiego i były to często zaścianki szlacheckie, a część wsi zamieszkiwali Rusini, wiele było wśród nich wiosek bojarskich. Sokołowska cerkiew prawosławna jako jedna z pierwszych przyjęła Unię Brzeską, stało się to już w 1603 roku. Cerkwie prawosławne stały się cerkwiami unickimi, a ludność pochodzenia ruskiego przyjęła wyznanie unickie. Po tamtych czasach zachowały się do dnia dzisiejszego następujące świątynie unickie: w Gródku, w Grodzisku, w Seroczynie, w Sawicach, w Rogowie i w Szkopach. Pięć pierwszych kościołów jest drewnianych, ostatnia murowana w oryginalnym kształcie rotundy. Obecnie są to kościoły katolickie, ta zmiana nastąpiła w XIX wieku, kiedy Unia Brzeska została nakazem carskim zlikwidowana. Wszystkie wymienione kościoły zachowały się w bardzo dobrym stanie, we wnętrzach zachowały się elementy wystroju charakterystycznego dla cerkwi unickich.

W Sokołowie Podlaskim w miejscu zburzonej cerkwi jest ustanowiony Skwer Unitów Podlaskich, zaś na pobliskim cmentarzu znajduje się grób rodzinny Zatkalików, paruchów cerkwi sokołowskiej, czyli unickich proboszczów. W Sokołowskim Ośrodku Kultury zaś znajdują się fotografie i inne materiały ikonograficzne dotyczące sokołowskich Unitów, które będą udostępnione zwiedzającym.

Szlak Unitów Sokołowskich: Sokołów Podlaski – Rogów – Szkopy – Sawice – Gródek – Seroczyn – Grodzisk – Sokołów Podlaski.

Otwarcie Szlaku Unitów Sokołowskich, odbędzie się  8 maja br. o godz. 12:00 w Sokołowskim Ośrodku Kultury.

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *