Sztafeta olimpijska w Japonii. Co dalej z igrzyskami?

Sztafeta olimpijska w Japonii

Olimpijski ogień w specjalnym samolocie Tokyo 2020 Go przybył z Aten do bazy lotniczej Matsushima, aby uruchomić sztafetę z pochodniami olimpijskimi w całym kraju, przynosząc światu przesłanie pokoju i nadziei.

Symboliczne jest, że na początek ogień dotarł do prefektury Miyagi, która została poważnie dotknięta trzęsieniem ziemi i tsunami w 2011 roku.

Sztafeta olimpijska w Japonii rozpocznie się 26 marca w sąsiedniej prefekturze Fukushima. W związku z ciągłym zagrożeniem rozprzestrzenianiem się koronawirusa, lokalne władze wzywają ludzi do powstrzymania się od masowego ustawiania się wzdłuż sztafety z ogniem olimpijskim.

Jednocześnie coraz więcej krajów rozważą rezygnacje z udziału w igrzyskach. Komitet Olimpijski Kanady, jako pierwszy na świecie zdecydował, że jeśli termin Igrzysk Olimpijskich w Tokio nie zostanie przesunięty, to nie wyśle on swoich sportowców do Japonii.

– Nie braliśmy na razie takiej opcji pod rozwagę. Czekamy na decyzję Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego – powiedział Adam Krzesiński, sekretarz generalny Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

OLC