Te kraje są najbardziej narażone na rozwój pandemii

Badanie „Wrath of Diseases” prześledziło ponad 2800 ognisk chorób w ostatnich 24 latach. Raport ujawnia najbardziej powszechne choroby zakaźne i kraje, które stanowią największe zagrożenie rozwoju ognisk.

Dane pokazują, że sześć z dziesięciu krajów o największej liczbie ognisk chorób znajduje się w Afryce. Krajem o najwyższym ryzyku jest Demokratyczna Republika Konga, w której od 1996 r. odnotowano 242 wybuchów chorób. W tym roku kraj poza walką z Covid-19 mierzył się również z 110 przypadkami Eboli, które doprowadziły do 47 ofiar śmiertelnych.

W Chinach, które zgłosiły pierwszy przypadek Covid-19 w ciągu ostatnich 24 lat odnotowano 184 ogniska. Na liście w pierwszej piątce znalazły się również Indonezja (147 ognisk), Egipt (114 ognisk) i Uganda (77 ognisk).

Od 1996 r. Stany Zjednoczone zgłosiły 52 ogniska chorób, Kanada (21 ognisk) i Meksyk (9 ognisk).

Dane pokazują również, że istnieje 26 krajów, w których w ciągu ostatnich trzech dekad odnotowano tylko jedno ognisko choroby. Wśród nich są Karaiby będące jednym z najbezpieczniejszych obszarów na świecie.

Do ważnych czynników globalnych wybuchów epidemii należą zmiany klimatyczne, po których często następuje wzrost zachorowań na choroby zakaźne. Wzrost temperatury może również zwiększyć rozprzestrzenianie się infekcji, takich jak malaria, denga, Zika i żółta febra. Inne czynniki, takie jak urbanizacja, wzrost populacji i oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe, również będą miały wpływ na wzrost epidemii.

źródło: eTn

foto: unsplash