Tel Awiw: kiedyś klasztor, dziś luksusowy hotel

Tel Awiw: kiedyś klasztor, dziś luksusowy hotel

Zamiast surowych, zakonnych cel, przestronne, jasne pokoje, w miejscu kaplicy bar, a w XIX-wiecznych piwnicach restauracja. W Tel Awiwie przekształcono historyczne gmachy klasztoru i szpitala w luksusowy hotel.

Dawny klasztor i francuski szpital z XIX wieku znajduje się w jednej z najpiękniejszych dzielnic Tel Awiwu-Jaffie w Izraelu.

Za renowacją tego obiektu stoi John Pawson, brytyjski projektant, który razem z Ramym Gillem – lokalnym architektem i konserwatorem stworzył wyjątkowe wnętrza Hotelu Jaffa. Elementy dawnej architektury arabskiej i neoromańskiej zostały połączone ze współczesnym designem.

Projektant odsłonił surowe powierzchnie ścian, odrestaurował zabytkowe elementy, we wnętrzach umieścił nowoczesne meble oraz sztukę współczesną, łącząc stare z nowym i osiągając niezwykły efekt.

W hotelu na gości będzie czekało 120 pokoi i apartamentów. Będą oni mogli także korzystać z odkrytego basenu. Architekt rozbudował nieruchomość, dodając nowe, sześciopiętrowe skrzydło, w którym umieszczono 32 prywatne rezydencje. Pomiędzy historycznymi budynkami zachowano zaciszny centralny dziedziniec.

W dawnej kaplicy będzie można napić się kawy czy drinka, spędzić miło czas, ponieważ tutaj mieści się bar, restauracja zaś oraz delikatesy znajdują się w XIX-wiecznych piwnicach. Lobby hotelowe obejmuje pozostałości XIII-wiecznej ściany baszty, która została odsłonięta podczas wykopalisk.

Tel Awiw jest miastem bardzo młodym, ale mającym sporo historii do opowiedzenia. Czasami bywa nazywany Nowym Jorkiem Bliskiego Wschodu ze względu na nowoczesność miasta. Jej nastarszą dzielnicą jest Jaffa, nazywana również Yafo. To jeden z najstarszych portów na świecie, dzięki któremu Tel Awiw mógł się rozwinąć. W ostatnich latach Jaffo, podobnie jak cały południowy Tel Awiw, przeszła renowację, dzięki której stare, kręte uliczki i zabytkowe dziedzińce odzyskały dawną świetność i mogą uchodzić za najbardziej pożądane przez turystów miejsca w Tel Awiwie.

źródło: WP
foto: Amit Geron, thejaffatelaviv.com


IT&CMA