Torby plastikowe na cenzurowanym w Tanzanii

Plastikowe torby

Rząd Tanzanii jest na finalnym etapie przygotowywania ustawy zakazującej całkowicie importu, produkcji i użytkowania toreb plastikowych.

Deklaracja padła 1 lutego w trakcie debaty publicznej poświęconej wpływowi śmieci plastikowych na środowisko, zorganizowanej przez Ambasadę Francji w Dar es Salaam (stolica administracyjna i siedziba rządu Tanzanii).

Wprowadzenie zakazu wykorzystywania toreb plastikowych jest dyskutowane przez środowiska rządowe i partnerów zagranicznych Tanzanii od 2006 roku. Do chwili obecnej brak jednak ogólnokrajowej regulacji w tym zakresie, choć część miast i powiatów (np. Arusza i niektóre obszary regionów Mtwara i Ruvuma) wprowadziła już analogiczny zakaz na swoim obszarze. Redukcję ilości i likwidację opakowań plastikowych wspiera m. in. Francja, która w ostatnich latach ogranicza istotnie ilość plastiku na swoim własnym terytorium. Tanzania pozostaje w tej dziedzinie w tyle za niektórymi ze swoich sąsiadów: zakaz wykorzystywania toreb plastikowych wprowadziły już np. Rwanda (2008) czy Kenia (2015).

(ARP)
foto: East News


ITB Berlin 2020