TTG Polska Dziennik Turystyczny

Tradycja zamknięta w szopce

Konkurs szopek w Krakowie

Czy ktokolwiek potrafi sobie wyobrazić Święta Bożego Narodzenia w Krakowie bez konkursu szopek? Z pewnością nie! W czwartek rozpoczęła się 72. edycja tej imprezy.

Od lat jak magnez wydarzenie przyciąga turystów – zarówno zagranicznych jak i krajowych. Podobnie było w tym roku. Na Rynku Głównym pod pomnikiem Adama Mickiewicza prezentowano prawdziwe, wyjątkowe dzieła sztuki. Szopka krakowska jest zjawiskiem wyjątkowym w skali światowej. Jej forma ukształtowała się w XIX-wiecznym Krakowie, w środowisku murarzy i robotników budowlanych, poszukujących zarobków w okresie jesienno-zimowym. Budowanie przenośnego teatrzyku lalkowego, ze Świętą Rodziną na pierwszym piętrze, w formie wieżowego budyneczku z elementami przypominającymi architekturę starego Krakowa, było bardzo popularne aż do I wojny światowej. Następnie zwyczaj nieco popadł w zapomnienie, aż do roku 1937, kiedy to miłośnicy tradycji krakowskich zorganizowali I Konkurs Szopek Krakowskich. Od tego czasu, z krótką przerwą w czasie okupacji, ta piękna tradycja przetrwała do dzisiaj i wspaniale się rozwija.

W tym roku w samo południe rozpoczął się Korowód Szopek, który przeszedł na estradę Targów Bożonarodzeniowych, odbywających się w tym samym czasie na Rynku Głównym;  następnie do Pałacu Krzysztofory – siedziby organizatora konkursy – Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu i otwarcie wystawy nastąpi 7 grudnia (niedziela) o godz. 12:00 w Pałac Krzysztofory (Rynek Główny 35; sala audytoryjna – Kupferhaus). Wystawa pokonkursowa będzie czynna do 22 lutego 2015 r.

foto: krakow.pl

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *