• Home »
  • Aktualności »
  • Turcja spodziewa się ponad 6 milionów rosyjskich turystów w 2021 roku. Czy COVID-19 pokrzyżuje te plany?

Turcja spodziewa się ponad 6 milionów rosyjskich turystów w 2021 roku. Czy COVID-19 pokrzyżuje te plany?

Turyści na ulicy w Turcji

Fot. Unsplash

Turecka branża turystyczna liczy na wzrost podróżnych z Rosji w 2021 roku. Jednak do 1 czerwca Rosja ograniczyła liczbę lotów do Turcji w związku z rosnącą liczbą przypadków koronawirusa w tym kraju. 

– Liczba rosyjskich turystów odwiedzających Turcję w tym roku wzrośnie o około 10 do 15 procent, przekraczając 6 milionów – zadeklarował Firuz B. Bağlıkaya, prezes Stowarzyszenia Tureckich Biur Podróży (TÜRSAB).

W zeszłym roku Turcję odwiedziło 5,9 mln Rosjan i – jak zaznaczył Bağlıkaya w wypowiedzi dla agencji Anadolu przy okazji międzynarodowych targów branżowych, które odbyły się 13 marca w Moskwie – ta liczba będzie rosła, o ile obydwa kraje utrzymają przyjazne stosunki. Rosja złagodziła sankcje handlowe nałożone na Turcję w czerwcu 2017 roku, w następstwie zestrzelenia rosyjskiego myśliwca dwa lata wcześniej.

Czytaj także: Turcja rozpoczyna masowe szczepienia pracowników turystyki>>

Przeszkodą w rozwijaniu ruchu turystycznego Rosji z Turcją może być również pandemia koronawirusa.  Aktualnie ruch lotniczy pomiędzy państwami został ograniczony przez Rosję od 15 kwietnia do 1 czerwca, z powodu wzrostu liczby przypadków COVID-19 w Turcji

Rosyjska Federalna Agencja Transportu Lotniczego (Rosaviatsiya) utworzyła centrum kryzysowe, które będzie monitorować powrót obywateli Rosji z Turcji.

Rosyjscy turyści w Turcji

Według raportu TÜRSAB, zaprezentowanego na moskiewskich targach, około 91 procent rosyjskich podróżnych odwiedzających Turcję przyjeżdża na wakacje.

Antalya i Stambuł należą do najczęściej odwiedzanych miejsc przez rosyjskich wczasowiczów. Dane z lotniska w Antalyi pokazują, że prowincję odwiedziło w zeszłym roku prawie 4,7 miliona Rosjan. Z kolei lokalne władze Stambułu poinformowały, że w zeszłym roku do miasta przyjechało ponad 618 500 Rosjan.

Według danych tureckiego urzędu statystycznego rosyjscy goście spędzali w Turcji średnio 8,4 nocy, ale wydali tylko 607 dolarów na mieszkańca, co oznacza gwałtowny spadek w porównaniu z 800. dolarami w 2013 roku. Około 74,6 procent rosyjskich podróżnych wybrało wycieczki all inclusive.


ASEAN Tourism Forum