Turcja zaostrza ograniczenia COVID-19 dla osób przyjeżdżających z zagranicy

Flaga Turcji na maszcie

Fot. Unsplash

Turcja aktualizuje ograniczenia antycovidowe dla przybyszów z zagranicy. Przepisy mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się pandemii COVID-19 w kraju.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Turcji wydało okólnik, zawierający nowe aktualizacje wymogów i ograniczeń dla gości przybywających do kraju z zagranicy. Aktualizacje są wprowadzane w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się pandemii COVID-19 w Turcji i weszły w życie od 4 września.

Czerwona lista: Brazylia, RPA, Nepal i Sri Lanka

Zawieszenie bezpośrednich lotów do Turcji z Brazylii, RPA, Nepalu i Sri Lanki będzie trwało do odwołania.

Pasażerowie, którzy byli w tych krajach w ciągu ostatnich 14 dni, zostaną poproszeni o przedstawienie negatywnego wyniku testu PCR uzyskanego maksymalnie 72 godziny przed wjazdem do Turcji .

Zostaną również poddani kwarantannie przez 14 dni w lokalizacjach wyznaczonych przez władze samorządowe, pod koniec których wymagany będzie kolejny negatywny test. W przypadku pozytywnego wyniku badania, pacjent będzie trzymany w izolacji, która zakończy się wynikiem ujemnym w ciągu kolejnych 14 dni.

Bangladesz, Indie i Pakistan

Zasady podróży z Bangladeszu, Indii i Pakistanu zostały złagodzone, a pasażerowie z tych krajów lub ci, którzy byli w tych krajach w ciągu ostatnich 14 dni, zostaną poproszeni o przedstawienie negatywnego wyniku testu PCR uzyskanego do 72 godzin wcześniej.

Osoby, które udokumentują otrzymanie dwóch dawek szczepionek COVID-19 co najmniej 14 dni przed wjazdem do Turcji, zostaną zwolnione z kwarantanny.

Wielka Brytania, Iran, Egipt i Singapur

Pasażerowie przyjeżdżający z Wielkiej Brytanii, Iranu, Egiptu lub Singapuru będą zobowiązani do przedstawienia negatywnego wyniku testów PCR przeprowadzonych maksymalnie 72 godziny przed wjazdem.

W przypadku pasażerów podróżujących z Afganistanu osoby, które mogą przedstawić dokument potwierdzający, że podano im szczepionkę COVID-19 w ciągu ostatnich 14 dni lub udowodnią wyzdrowienie po zakażeniu COVID-19 w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, nie będzie wymagany wynik testu ani kwarantanny.

Obywatele tureccy wjeżdżający do kraju z zagranicy będą również zobowiązani do udowodnienia, że ​​otrzymali dwie dawki szczepionki co najmniej 14 dni wcześniej lub że wyzdrowieli z zakażenia COVID-19 w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.

Obywatele tureccy, którzy mogą dostarczyć negatywny wynik testu PCR uzyskany do 72 godzin przed lub wynik szybkiego testu antygenowego uzyskany do 48 godzin wcześniej, również zostaną wpuszczeni do kraju.

Obywatele, którzy nie przedstawią dokumentacji statusu szczepienia lub negatywnego wyniku testu będą mogli udać się do domu po teście PCR, a ci z wynikiem pozytywnym będą izolowani do czasu przedstawienia negatywnego wyniku testu PCR.

Pasażerowie z innych części świata

Przybysze z innych krajów będą musieli udokumentować, że otrzymali dwie dawki szczepionki COVID-19 zatwierdzonej przez Światową Organizację Zdrowia lub Turcję, albo jedną dawkę szczepionki Johnson & Johnson co najmniej 14 dni przed wjazdem.

Pasażerowie, którzy nie przedstawią dowodu szczepienia lub oficjalnego dokumentu potwierdzającego powrót do zdrowia po zakażeniu COVID-19 w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, zostaną poproszeni o przedstawienie ujemnego wyniku PCR uzyskanego maksymalnie 72 godziny wcześniej lub szybkiego wyniku testu antygenowego uzyskanego maksymalnie 48 godziny wcześniej.

Testy COVID-19 oparte na próbkach będą dostępne dla pasażerów na wszystkich bramach granicznych.

Dzieci poniżej 12. roku życia nie musza posiadać zaświadczenia o szczepionce ani o wyniki testów z ChRL/antygenu, aby móc wjechać do Turcji.