Turyści wybierają Toruń

torun-widok

Ponad 2 miliony turystów odwiedziły Toruń w 2015 roku – wynika z corocznego badania ruchu turystycznego. Gości w grodzie Kopernika jest coraz więcej. Niezmiennie miasto kojarzy się z Mikołajem Kopernikiem, piernikiem i starówką. Badania ruchu turystycznego w Toruniu prowadzone jest od 2006 r. Są one bardzo potrzebne, gdyż pomagają w podejmowaniu strategicznych decyzji i określaniu najważniejszych działań, związanych z promocją miasta, jak również dla organizatorów noclegów, miejsc wypoczynku, rekreacji, miejsc turystycznych, sprzedawców. Z kolei dla administracji miejskiej to wskazówki, co należy w mieście poprawić.

Metodologia badania polega na analizie twardych danych zewnętrznych (GUS, biura przewodnickie, bilety sprzedane na atrakcje turystyczne) oraz na wywiadach kwestionariuszowych, prowadzonych przez cztery miesiące (marzec, maj, sierpień i październik) na próbie 1867 respondentów – w języku polskim i dwóch obcych.

Z raportu wynika, że – podobnie jako w poprzednich latach – turyści nie zawiedli. Do Torunia przyjeżdżają przede wszystkim Polacy. Są to głownie mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego (39,3%) i województw ościennych: mazowieckiego, wielkopolskiego, pomorskiego i łódzkiego. Oczywiście ma na to wpływ dostępność miasta z autostrady. Najrzadziej Toruń odwiedzają  mieszkańcy woj. opolskiego i podkarpackiego. Wśród gości zagranicznych najwięcej jest Niemców (37%). 17,4% stanowią obywatele Anglii, 7,8% – Hiszpanii, 6,3 % – Włoch, a 4,6% – Francji. Wbrew stereotypom, Toruń odwiedzają turyści stosunkowo młodzi.

Co istotne, w Toruniu jest coraz więcej miejsc hotelowych i korzysta z nich coraz więcej turystów. Przez ostatnie 10 lat liczba miejsc noclegowych (wg OIT) wrosła z 2400 do 4409.

Niezmienne pozostają ikony kojarzące się z miastem, czyli pierniki, Mikołaj Kopernik i starówka. Toruń to jedno z zaledwie kilku miast w Polsce, które ma tak silne i dobrze rozpoznawalne symbole. Istnieją oczywiście inne skojarzenia. Turyści zagraniczni kojarzą także Toruń z faktem wpisania na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Toruń jest bardzo pozytywnie postrzegany przez turystów. Zdecydowana większość (97%) chce tutaj wrócić i zachęci do wizyty znajomych. Wśród największych atrakcji miasta znalazła się starówka, dalej Bulwar Filadelfijski, Planetarium, pierniki i Krzywa Wieża.

Turyści najbardziej cenią atmosferę miasta. Co poprawić? Liczbę miejsc parkingowych, komunikację miejską, bezpieczeństwo i oznakowanie atrakcji turystycznych.

oprac. Katarzyna Kopeć


Kongres gospodarczy i targi w Nadarzynie