Tylko dla sąsiadów: Dania otwiera granice

Muzea, zoo, teatry i kina w Kopenhadze i innych duńskich miastach zaczęły się ponownie otwierać. Rząd Danii postanowił przyspieszyć znoszenie blokady związanej  z COVID-19.

Wszystkie obiekty rozrywkowe i atrakcje miały pozostać zamknięte do 8 czerwca.Nastąpiła zmiana decyzji i  ponowne otwarcie rozpoczęło się w czwartek. To efekt komunikatu wirusologów. Ogłosili oni, że epidemia  zwalnia pomimo zniesienia środków kwarantanny.

Duńska agencja zdrowia SSI poinformowała, że ​​współczynnik transmisji koronawirusa spadł do 0,6, w porównaniu z 0,7 w dniu 7 maja. Czyli ​​epidemia zwalnia. Współczynnik wynoszący 0,6 oznacza bowiem, że ​​100 pacjentów z wirusem zwykle infekuje kolejne 60 osób. Liczba przypadków zarażenia  spada z upływem czasu.

Władze duńskie zgłosiły ogółem ponad 11 tysięcy przypadków zachorowań i 561 zgonów. 18 osób przebywa obecnie na oddziale intensywnej terapii.

Podsumowując: porozumienie uzgodnione  w parlamencie spowoduje otwarcie granicy dla mieszkańców krajów skandynawskich i Niemiec.  Zgodnie z tą decyzja będą  oni mogli odwiedzić krewnych lub swoje  domy w Danii. W ubiegły piątek kraj po raz pierwszy nie zgłosił nowych przypadków COVID-19 od czasu kryzysu, który zaczął ogarniać Europę w marcu. „Mamy koronawirusa pod kontrolą”, powiedziała duńska premier Mette Frederiksen w zeszłym tygodniu.

foto: Getty Images