Uzbekistan znosi wizy dla Polaków

Uzbekistan

Uzbekistan – podobnie jak wcześniej Kazachstan i Kirgistan – otwiera się na turystów. Od 1 lutego 2019 roku obywatele 45 państw – w tym także Polski – będą mogli odwiedzić Uzbekistan bez wizy (w celach turystycznych) i przebywać na terenie kraju do 30 dni.

Prezydent Uzbekistanu Shavkat Mirziyoyev podpisał dekret „O dodatkowych środkach przyspieszających rozwój turystyki w Republice Uzbekistanu”. Zgodnie z tym dokumentem, od 1 lutego wprowadzono ruch bezwizowy na okres 30 dni dla obywateli 45 krajów świata. Lista państw objętych ruchem bezwizowym obejmuje m.in. Węgry, Grecję, Portugalię, Czechy, Szwajcarię i Estonię.

Zmiana ma na celu zwiększenie liczy turystów odwiedzających Uzbekistan. Zeszłoroczne uproszczenie reżimu wizowego i zasad pobytu w Uzbekistanie, wraz z rozwojem infrastruktury i promocją potencjału turystycznego kraju za granicą, spowodowały dwukrotny wzrost liczby obcokrajowców odwiedzających kraj – z 2,6 mln w 2017 r. do 5,3 mln w 2018 r.

Uzbekistan słynie z zabytków jedwabnego szlaku, w tym słynnego zespołu architektonicznego Registan w Samarkandzie i starożytnego miasta Buhara. W 2011 roku uruchomiono szybką linię kolejową, co znacznie ułatwia dotarcie do ciekawych miejsc rozrzuconych na dużym obszarze.

Z Polski nie dotrzemy droga lotniczą bezpośrednio do Uzbekistanu – konieczna jest co najmniej jedna przesiadka. Można również polecieć z Warszawy do Astany (Kazachstan), a następnie dotrzeć do Uzbekistanu pociągiem.

źródło: UzDaily / onet
foto: MehmetO / Shutterstock


IT&CMA